Fed sonrası ‘hangisi’ kazandıracak?

0
2605

Piyasaların gelecek yıl ABD'de yapılacak faiz artırımlarının zamanlamasından kaynaklanan endişelerle boğuşacağını öngören yatırım yöneticileri, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerini kısa vadelilere tercih ederken, euro/dolar vadeli kontratlarında ve kısa vadeli Hazine tahvillerinde kısa pozisyon alıyorlar. Uzmanlar yüzde 90 olasılıkla Fed'in yarın sona erecek toplantısında faiz artırım kararı alacağını, bundan sonraki artırımların ise merkez bankasının tahminlerinden daha yavaş gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar. Yatırımcılar ise faiz artırımının büyük ölçüde piyasada fiyatlandığını, ancak bundan sonraki artışlarda nasıl bir yol izleneceğinin bilinmediğini belirtiyorlar.

Birçok yatırımcı Fed'in faizleri 2016 yılında en az iki kez artıracağını düşünüyor. Ama faizin üç veya daha fazla sefer artırılması da olasılıklar dahilinde. Varlık yönetim şirketi BlackRock'da temel sabit getirili yatırımlardan sorumlu yönetici Rick Rieder, "2016 yılında art arda yapılacak faiz artışları kısadan ziyade uzun tarafa yarayacak. Verim eğrisinin daha iyi olan tarafı uzun taraf" dedi. Rieder aynı zamanda Fed'in ilk faiz artışından sonra kademeli bir şekilde ilerleyeceği ve bilançosunu daraltırken yavaş davranacağı şeklinde sinyal vermesini beklediğini söyledi.

Rieder, bu senaryonun yüksek tutarlı uzun vadeli Hazine tahvil ihraçlarının önüne geçerek fiyatlar üzerinde baskı yaratmasının önüne geçeceğini belirtti. Fed'in bu hafta faiz artıracağına piyasanın ikna olmasıyla birlikte 1-3 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirileri en az dört buçuk yılın zirve seviyelerine yükseldi. Faiz vadeli işlem kontratları da dün itibariyle yatırımcıların faizlerin bu hafta artırılmasına yüzde 79 olasılık verdiğini gösteriyor. Kısa ve uzun vadeli ABD Devlet tahvilleri bu yıl neredeyse benzer getiri kaydetti. Barclays 1-3 yıl tahvil endeksi yılbaşından şu ana kadar yüzde 0.71 getiri kaydederken, 20 yıl üzeri endeksi  yüzde 0.68 getiri kaydetti. BlackRock tarafından şirketin tahvil portföylerinin tamamında kısa vadeli Hazine tahvillerinde kısa pozisyon almak için euro/dolar vadeli kontratları kullandığını ifade ederken, nakit pozisyonları da göz önüne alındığında BlackRock'ın bu portföylerde kısa vadeli Hazine tahvillerinin genelinde ılımlı uzun pozisyonuna sahip olduğunu belirtti. Diğer yatırımcılar da benzer şekilde kısa vadeli Hazine tahvillerinde kısa pozisyon almak için Eurodolar vadeli kontratlarını kullanıyorlar.

Bir cins vadeli faiz kontratı olan euro/dolar kontratı aynı zamanda temel kısa vadeli faizlerden birini oluşturuyor. Toplam 446 milyar dolar varlık yöneten Western Asset Management Co. portföy yöneticisi Julien Scholnick, önümüzdeki yıl üç kez faiz artırımı bekliyor. İlkinden sonraki faiz artırım kararlarının zamanlaması hakkında oluşacak endişelerin kısa vadeli Hazine tahvilleri üzerinde daha da satış baskısı yaratabileceğini söyleyen Scholnick, bu nedenle şirketinin bu çeyreğin başlarında kısa vadeli euro/dolar vadeli kontratlarına karşı aldıkları kısa pozisyonları artırdıklarını belirtti.

ABD vadeli piyasaları düzenleme kurumu CTFC'nin verilerine göre geçen hafta Cuma itibariyle euro/dolar vadelilerindeki spekülatif net kısa pozisyonlar 251,157 kontrata ulaştı. Scholnick, "Yıl boyunca volatilitede gözlediğimiz artış Fed'in ilk faiz artırımıyla birlikte ortadan kaybolmayacak" dedi. Scholnick ABD'de enflasyonun düşük kalacağı beklentisi doğrultusunda Western'in bu çeyreğin başlarında zaten ağırlığı yüksek olan uzun vadeli tahvil pozisyonlarını artırdığını söyledi.bir yenisini daha eklediğini söyledi. Pioneer Investments portföy yöneticisi Michael Temple, ilkinden sonraki faiz artırımlarının zamanlamasına dair endişelerin ilk artıştan sonra devam edeceğini söyleyerek, kendisini 2016 yılı içinde verim eğrisinin yataylaşmasına göre pozisyon aldığını söyledi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.