Altın fiyatları 2016’da ne olur?

0
2752

Soceiete Generale, altının Fed'in bu hafta faiz artıracağı ve gelecek yıl üç faiz artırımına gideceği tahminine bağlı olarak altının 2016 sonunda 955 dolara inebileceğini belirtti.

Altın Fed kazazedesi olacak

Societe Generale Küresel Varlık Tahsisi Başkanı Alain Bokobza, "Altın, ABD merkez bankasının bu hafta boprçlanma maliyetlerini artırması ve bunun ardından gelecek yıl üç faiz artırımı daha yapması durumunda, muhtemelen 2016 yılı sonunda ons başına 955 dolara düşecek" dedi. Bu hedef, fiyatların yüzde 10 daha düşerek Eylül 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye inebileceğini işaret ediyor.

Altın fiyatları için TIKLAYIN

Altın, ABD'li politika yapıcılarının yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmeye hazırlanmaları ve bunun sonucu doların değer kazanması ve altının cazibesinin azalması ile birlikte, üst üste üçüncü yılda da düşmeye hazırlanıyor. Traderlar, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Aralık toplantısında borçlanma maliyetlerini artırma ihtimalini yüzde 76 olarak görüyor. Bokobza, 16 Aralık'ta faiz artırımına gidileceği beklentisinin büyük ölçüde fiyatlandığını, ancak altının faizlerdeki artışın sürmesi ile birlikte, önümüzdeki yıl halen geri çekileceğini sözlerine ekledi.

Bokobza, Pazartesi günü verdiği mülakatta, "Fed'in sıkılaştırmaya devam edeceği ve ABD ekonomisinin oldukça iyi seyredeceği 2016 yılı panaromasına daha fazla dikkat ediyoruz," dedi ve "Bu durum altın fiyatlarında yükselişi işaret etmiyor. Altın kazazede olacak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.