Fed’den erken faiz artışı sinyali

0
2562

Fed'in temmuz toplantısının tutanakları yayımlandı     

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 29-30 Temmuz'daki Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları, faiz artırımına başlamadan önce ekonomik göstergelerin bir müddet daha izleneceğini belirtirken, artırımın beklenenden önce başlayabileceğinin de sinyalleri verildi.

Fed'in 29-30 Temmuz tarihlerinde düzenlenen FOMC toplantısının tutanaklarını yayımlandı. Toplantı tutanaklarında, bazı komite üyelerinin, ekonominin normalleşme için yeterli derece güçlendiğini ileri sürerken, bazılarının ise bu konuya daha tedbirli yaklaştıkları ve daha çok kanıt görmek istedikleri ifade edildi.

Tutanaklarda ''Birçok katılımcı Fed'in hedeflerine beklenenden daha önce ulaşması durumda, destekleyici para politikalarının beklenenden önce sona erdirilmesi gerektiğini belirtti'' denilirken, komite üyeleri arasında normalleşmede kullanılacak yöntemler konusunda da fikir ayrılıkları olduğu ortaya çıktı.

Tutanaklardan, birçok üyenin federal fon faizi oranının ana araç olarak kullanılmasını tercih ettiği anlaşılırken, bir üyenin bu aracın iletişim amacıyla kullanılmasını önerdiği, başka bir üyenin ise fon faizi yerine rezerv faizlerinin iletişim aracı olarak kullanılması yönünde görüş bildirdiği görüldü.

''TARTIŞMALAR FAİZ ARTIRIMININ YAKINDA BAŞLAYACAĞI ANLAMINA GELMİYOR''

Ekonomik normalleşmenin hangi politika ve araçlarla uygulanacağının tartışıldığı tutanaklarda "Bu tartışmalar yakın zamanda eyleme geçeceğimiz anlamına gelmiyor" açıklamasında bulunuldu.

Tutanaklarda, ''Bazı üyeler, Fed'in hedeflerine doğru kaydettiği ve kaydetmesi beklenen mesafenin, destekleyici para politikalarını uygun şekilde azaltması için yeterli olduğu görüşünde'' ifadeleri yer alırken, Fed'in faiz oranlarının bir süre daha yüzde 0-0,25 aralığında tutulmaya devam edileceği yönündeki kararı 1'e karşı 8 oy çoğunluğuyla alındı.

Karşı oy kullanan Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser'ın, faiz kararında kullanılan "uzun bir süre" kelimesinin açık bir ifade olmadığı ve ekonomide elde edilen kayda değer gelişmeyi yansıtmadığı gerekçesiyle ret oyu kullandığı ifade edildi.

Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) ikinci çeyrekte artmasını ve iş gücü piyasasındaki olumlu gelişmeleri ümit verici olarak nitelendirildiği tutanaklarda, buna rağmen iş kaynaklarından tam olarak istifade edilmediğine dikkat çekildi. Konut sektöründeki iyileşmenin hala yavaş düzeyde seyrettiği, tüketici harcamalarının sınırlı olarak arttığı ifadelerine yer verilen toplantı bildirisinde, mali politikaların büyümeyi sınırladığı vurgulandı. Enflasyonun ise Fed'in uzun dönemli hedefi olan yüzde 2'ye biraz daha yaklaştığı ve bundan sonraki dönemde bu seviyenin altında seyretme olasılığının düştüğü belirtildi.

Fed'in ekonomiye olan destekleyici müdahalesini sonlandırmaya karar verdiğinde, çıkış stratejisinin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefiyle uyumlu ve dengeli bir şekilde uygulanacağı dile getirildi.

"FED, ÇIKIŞ STRATEJİSİNİ 17 EYLÜL'DE AÇIKLAYABİLİR"

Temmuz toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenlemeyen Fed Başkanı Janet Yellen'ın, 16-17 Eylül'de gerçekleşecek toplantıdan sonra basın toplantısı düzenlemeyi planladığı biliniyor.

Fed'in Atlanta Başkanı Dennis Lockhart, Fed'in ekonomiyi normalleştirme stratejisinin bu toplantı sonrasında açıklanabileceğini söylemişti.

ABD borsaları, FOMC toplantı tutanaklarının ardından yükseliş eğilimine devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ise yüzde 0,20 oranında düştü.

SON TOPLANTIDA DA 10 MİLYAR DOLAR AZALTTI

Fed, Temmuz ayındaki toplantısında varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 25 milyar dolara indirmişti ve politika faizini sıfıra yakın seviyelerde tutmaya devam etmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.