“Fed’den faiz artışı bekliyorum”

0
2568

Bloomberg Ht'ye konuşan Mehmet Şimşek, "17. Fasıl, AB üyeliğinin ötesini ifade ediyor.17.Fasıl, enflasyonun ve faizin kalıcı düşüşü için çok önemli.Brüksel'de ilk defa Türkiye'ye yönelik bu kadar pozitif bir söylem gördüm" dedi.

Şimşek, "Yol haritasının uygulanmasıyla birlikte hava olumluya dönecek" dedi.

"Fed'den  faiz artışı bekliyorum"

Şimşek, "Fed'den yüksek olasılıkla faiz artışı bekliyorum, yapılsa da iyi olur. Merkez bankası ile ekibiz ABD'de de aynı ekip ruhu var. ABD'nin küresel gelişmelerden bağımsız hareket etmesi mümkün değil" açıklamasını yaptı.

Mehmet Şimşek, "Önemli olan ABD'de faiz artışının dozu ve iletişiminin doğru yapılması.Merkez bankasının para politikasında sadeleşmeye gidecek olması önemli.Fed kendi başına devam etse de senkronize faiz artışı öngörmüyorum" dedi.

Şimşek, "Emtia fiyatlarının çöküşü ile gelişen ülkelere yönelik risk iştahı düşüyor. Emtia fiyatlarının düşmesinin kalıcı etkisi var, cari açığımızı azaltacak" dedi.

Şimşek, "Reform yapmak zordur, bunun için reform izleme komitesi kurduk.Siyasi etik, imar rantı, kamu ihale kanunu gibi konularda çok netiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Yarı zamanlı çalışmanın önünü açmalıyız. Reformlar için muhalefetle birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

Şimşek, "Son 12-13 yılda temel hak ve özgürlüklerde Türkiye inanılmaz yol kat etti. Operasyonlar devam edecek şiddetin kaynağı terör örgütüdür. Hukuk devleti içinde terörle mücedele edeceğiz" dedi.

Şimşek, "Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz, komşuların birbirine ihtiyacı var.Rusya'dan etkilenen kesim ile ilgili tedbirleri alacağız. Türkiye'nin Hindistan'ı, Çin'i tüm farklılıklarına rağmen keşfetmesi lazım.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.