‘Fed’e “faiz” için yeşil ışık yaktı’

0
2902

Dövizde volatilitenin son 10 yıllık ortalamanın altına gerilemesi, piyasa uzmanlarınca Fed'e yaklaşık 10 yıl sonra yapacağı ilk faiz artırımı için yeşik ışık yakıyor.

Kur volatilitesinin 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktığının görüldüğü bir yıl süren sürprizlerin ardından, gelecekteki fiyat dalgalanmalarının ölçümleri yeniden 10 yıllık ortalamasının altına indi. Bu durum, piyasanın merkez bankasının para politikasını sıkılaştırması konusunda umutlu olduğunu işaret ediyor. Euro dolar karşısında geçen hafta üç ayı aşkın sürenin en dar bandında dalgalandı.

Bu, Fed Başkanı Janet Yellen'ın sıfır seviyesi yakınındaki faizin Aralık toplantısında artırılmasının ugun olabileceği yolundaki değişik platformlarda dile getridiği görüşünü destekliyor. Son haftalarda döviz piyasalarına hakim olan sakinlik, Fed'i Eylül ayında faiz artırımına gitmekten alıkoyan Çin'in şok devalüasyonu sonrası piyasalarda görülen kargaşa ile zıtlık gösteriyor.

Boston'da Standish Mellon Asset Management Co. kıdemli para yöneticisi ve küresel döviz risklerini yöneten Brendan Murphy, "Piyasa fiyat hareketlerini algılama konusunda çok iyi iş yaptı," dedi ve "Dolar hareketinin büyük bölümü fiyatklara yansımış durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar, Murphy'ye göre, euro ya da yen karşısında yılbaşından bu yana gördüğü zirveleri aşmakta zorlanacak. ABD para birimi euro karşısında Mart ayında 1.0458 ve yen karşısında Haziran ayında 125.86 yen seviyesine ulaşmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.