‘Fed`in ne yapacağı belirsiz’

0
618

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, "Dünya belirsiz bir yer ve para politikasına yön verenlerin hepsi, gerçekte olacakların şu an beklediklerinden çok daha farklı olacağına emin olabilirler. FOMC, bu nedenle politika kararlarının verilere bağlı olacağını belirtiyor" dedi.

Fischer, Dış İlişkiler Konseyi'nin New York'ta düzenlediği etkinlikte ekonomiye ve faiz artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başta Çin'deki yapısal değişikliklerle artan küresel endişeler ve düşen emtia fiyatlarının global varlık piyasalarında dalgalanmalara yol açtığını vurgulayan Fischer, bunun ekonomik etkilerini öngörmenin zor olduğunu dile getirdi.

Fischer, bununla birlikte, artan volatilitenin (oynaklık) finansal şartlarda sıkılaşmaya neden olması durumunda ABD'nin büyümesini ve enflasyonu etkileyebileceğine işaret ederken, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getirdi.

Öte yandan, Fed'in Mart ayında yapılacak bir sonraki FOMC toplantısında nasıl bir karar alacağı sorusuna yanıt veremeyeceğini belirten Fischer, "Bu soruya yanıt veremem çünkü daha önce de altını çizdiğim gibi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dünya belirsiz bir yer ve para politikasına yön verenlerin hepsi, gerçekte olacakların şu an beklediklerinden çok daha farklı olacağına emin olabilirler. FOMC, bu nedenle politika kararlarının verilere bağlı olacağını belirtiyor. Para politikasını, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında istihdam ve enflasyon hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak en iyi şekilde ayarlayacağız" şeklinde konuştu.

Fed'in Başkan Yardımcısı Fischer, FOMC'de kalıcı oy hakkına sahip 5 üye arasında yer alıyor. Komite'nin bir sonraki toplantısı 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.