Piyasalar tedirgin

0
366

Petrol bu haftaki sert düşüşünü daha da genişletti ve bunun sonucu Asya'da emtia hisselerindeki düşüşler güçlendi. ABD endeks vadeli kontratları ve Malezya para birimi ringgit düşerken, Çin'de Şanghay Borsası hisse senetleri değer kazandı.

Ham madde ve enerji şirketlerinin hisse senetleri, Batı Teksas petrolünün (WTI) yüzde 2.3 daha düşerek Pazartesi günkü sert düşüşünü daha da genişltmesinin ardından, MSCI Asya Pasifik Enceksi'ndeki sektörler arasında en fzla kaybedem gruplar oldu. Malezya ringgiti, devlete ait bir yatırım şirketinin fonlarını çeşitlendireceği haberlerine ilişkin endişelerin ardından, yüksek faizli para birimlerindeki düşüşlere öncülük etti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, Teksas senatörü Ted Cruz'un milyarder Donald Trump'a karşı Iowa'da Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerini kazanmasının ardından yüzde 0.4 geriledi. Avustralya doları, merkez bankasının faiz değiştirmemesinin ardından dalgalandı.

Petrol, ABD^derekor seviyede bulunan petrol stoklarının artmaya devam edeceği beklentilerinin küresel arz fazlasının daha da kötüleşeceği endişelerini kuvvetlendirmesinin, Rusya ile OPEC arasında olası üretim indirimi anlaşmasına ilişkin iyimserliği gidermesinin etkisi ile geçen haftaki kazançlarını geri verdi.

Petrol fiyatları ile hisse senetleri arasındaki korelasyon, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in son piyasa türbülansının ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin karar almada etkili olacağını kaydetmesinin ardından biraz zayıfladı. Bu yorumlar, Avrupa ve Japonya'da merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırolduklarını işaret ettiği ve imalat sanayi verisinin Çin ekonomisine yönelik kaygıları artırdığı bir ortamda geldi.

Tokyo'da SMBC Friend Securities Co. baş stratejisti Toshihiko Matsuno, "Düşen petrol fiyatları piyasa beklentileri için olumsuz olacak," dedi ve "Yatırımcılar Japonya Merkez Bankası'nın negatif faize geçmesinin ardından sattıkları hisse senetlerini geri aldılar, ancak yendeki zayıflamaın şimdilik durması ile birlikte, piyasa bugün muhtemelen yeni politikanın etkisini değerlendirecek" şeklinde görüş bildirdi.

Hindistan Merkez Bankaıs bugün politika toplantısını gerçekleitirken, Kore Merkez Bankası toplantı tutanaklarını yayınlayacak. Güney Kore'de tüketici fiyatları Ocak ayında önceki aya göre değişmedi Ekonomistler yüzde 0.4 aerış bekliyordu.

Batı Teksas petrolü (WTI) Pazartesi günü yüzde 6 düştükten sonra, 71 sent daha düşerek varil başına 30.91 dolara kadar inmesinin ardından geçen haftaki kazançlarını geri verdi ve Tokyo saati ile 13:05'te 30.98 doalr seviyesinde seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 düştü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.