‘Fed’in yıl sonundan önce faiz artırımasını bekliyorum’

Chicago Fed Başkanı Evans, Fed'in yıl sonundan önce faiz artırımına gitmesini beklediğini söyledi

0
3245

Chicago Fed Başkanı Charkes Evans, ABD merkez bankasının yıl sona ermeden faiz artırımına gitmesini beklediğini söyledi ve gelecekteki hareketler için karşılanması gereken koşullar konusunda daha açık bir iletişim görmek istediğini belirtti.

Fed’in politika belirleme organı Federal Açık Piyasa Komitesi’nda (FOMC) faizlerin düşük tutulması görüşünün (güvercin) en büyük büyük savunucularından biri olan Evans, Çarşamba günü Yeni Zelanda’nın Auckland kentindeki konuşmasının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Eğer veriler bozulmadan sürerse, bu yılın sonuna kadar faiz artırımına gidilmesi durumunda, şaşırmayacağım ve iyi hissedeceğim,” dedi. Evans, “Bu hareket muhtemelen Aralık ayında olacak, ancak daha önceki toplantıda da olabilir” şeklinde konuştu.

Fed, geçen ay, gösterge faizi altıncı toplantı üst üste değiştirmeyerek yüzde 0.25-yüzde 50 bandında bıraktı, ancak faiz artırımı için zeminin güçlendiğini kaydetti. Çeyrek dönem tahminler, Fed yetkililerinin çoğunun bu yıl içinde bir faiz artırımı beklediğini gösterdi.

Para politikası kararlarında gelecek yıla kadar oy hakkı bulunmayan Evans, Fed’in gelecekteki faiz artırımları öncesi neyin olmasını görmeyiistediğini daha açık birşekilde göstermesi gerektiğini belirtti.

Evans, “‘Enflasyonun gerçekten yükseldiğini görmek istiyorum’ diyebilirdiler diye düşünüyorum” dedi ve faiz artırımı için diğer önemlifaktörlerim artan enflasyon beklentileri, kaynaklarda atıl kapasitenin düşmesi ve düşük işsizlik oranı olacağını sözlerine ekledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.