Finansbank kime satıldı?

0
835

Qatar National Bank SAQ, National Bank of Greece SA'nın (NBG) Türkiye birimini 2.7 milyar euroya (1.95 milyar dolar) almak üzere anlaşmaya vardı.

Doha merkezli bankanın Salı günü belirttiğine göre, NBG'nin Finansbank AŞ üzerindeki yüzde 99.8 sahipliğini devretme anlaşması düzenleyici kurumların onayına bağlı bulunmakla birlikte, 2016'nın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor. Devlet kontrolündeki banka satın alma işlemini kendi fonlarıyla karşılayacak.

Grubun CEOsu Ali Ahmed Al-Kuwari, “Bu işlem, QNB'nin 2017'ye kadar Orta Doğu ver Afrika'da bir simge olma ve 2030'a kadar küresel bir banka olma vizyonu çerçevesinde bir dönüm noktasıdır” dedi.

NBG, Finansbank'ı 2006 yılında 5 milyar dolara satın aldığı zaman, Türkiye'nin en büyük bankacılık anlaşması olmuştu. Finansbank'ın NBG'nin karlı bir birimi olmasına karşın, Yunanistan bankası Avrupa Birliği kurtarma paketi dahilinde bankanın satışını onayladı.

Qatar National Bank tarafından yapılan yazılı açıklamada, satın alma işleminin iki bankanın yönetim kurulu ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonu tarafından onaylandığı ifade edildi. Açıklamada düzenleyici kurumlardan onayın ardından satın alma işleminin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.