Fırtınalı piyasadan alınacak 5 ders

0
367

İşte Muhammed El-Erian, alınması gereken beş dersi;

1. Finans piyasalarını destekleyici unsurların minimum bir seviyede, bir şekilde kırılgan olduğu net olmalı. Bunun bir sonucu olarak küresel ekonominin gücü ile ilgili haklı sorular bulunuyor ve bu durum, merkez bankaları politikaları ile hali hazırda temellerden ayrışmış olan piyasa fiyatları için potansiyel bir belirsizlik yaratıyor.

2. Bireysel yatırımcılar bu volatil seyri sindirebilme yeteneğine sahip görünmüyor. Bu da, hisse senedi yatırım fonlarında satışları artırıyor. Satışların büyük bir çoğunluğu piyasanın en kötü durumunda ve bulaşıcılığın en yüksek olduğu zamanda geliyor.

3. Piyasanın, fiyat volatilitesinin arttığı dönemlerdeki fonksiyon bozukluğuna bağışıklık sahibi olmadığı görülüyor. Likidite ve işlem sistemini içeren belirtiler, fazla sayıda yatırımcının aynı anda çıkışa yönelmesi ile yükseliyor.

4. Volatilitenin yoğun olduğu zamanlarda iyi de kötü ile birlikte gidiyor. Bu durum özellikle Apple, GE ve Google gibi yaygın bir şekilde tutulan yatırım markaları için geçerli.

5. Politika yapıcılar piyasadaki volatilite yükselişlerini azaltmada hala istekli görünüyor, yetkililer parasal genişleme, faiz indirimleri ve geleneksel olmayan diğer politikalar yoluyla yeterince cephane harcadı. Sonuç olarak Çin’in aldığı para politikası aksiyonları ve New York Fed Başkanı Dudley’den gelen sakinleştirici değerlendirmeler yakın zamanda test edilebilir.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.