Fischer: Bu yıl faiz artışı olabilir

0
2887

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed'in faizleri bu yıl artırma ihtimalinin devam ettiğini söyledi fakat "Bu bir beklentidir, bir taahhüt değil" diyerek, küresel ekonominin ABD ekonomisini olumsuz yönde etkilemesi durumunda bu durumun değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Peru'da gerçekleşentoplantısına verilen bir arada konuşan Fischer, "Hem ilk faiz artışının zamanlaması hem de ondan sonra gelecek herhangi bir faiz kararı ekonomideki kritik gelişmelere bağlı olacak" dedi. Fischer, küresel ekonomideki yavaşlamadan dolayı ihracatta meydana gelen düşüş, düşük petrol fiyatlarından dolayı azalan yatırımlar ve "hayal kırıklığı yaratan" Eylül ayı istihdam verileri başta olmak üzere ekonomiye yönelik "önemli belirsizlikler" olduğunu söyledi.

ABD ekonomisinin Fed'in uzun vadeli hedefi olan tam istihdama ulaşılması için gerekli istihdamı yaratmaya devam ettiğine inandığını belirten Fischer, enflasyonun da eninde sonunda yükseleceğini söyledi. Bunlara bağlı olarak Fischer, ABD Merkez Bankası’nın Ekim veya Aralık'ta faizleri artırmasının olası olduğunu belirtti. Fakat Fischer aynı zamanda ABD ekonomisinin uluslararası gelişmelere karşı her zaman olduğundan daha hassas olduğunu ve Çin ve diğer yerlerdeki gelişmelerin şimdiden Fed'in faiz artışlarını ertelemesine neden olduğunu belirtti.

DUDLEY DE FAİZ ARTIŞI BEKLİYOR

New York Fed Başkanı William Dudley, Fed'in faizi bu yıl artırmasını beklediğini söyledi. CNBC'ye konuşan Dudley, bunun bir tahmin olduğunu ve Aralık ayına kadar çok sayıda veri açıklanacağını, bu yüzden sözlerinin taahhüt olarak algılanmaması gerektiğini ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.