Fitch’e göre en büyük risk…

0
2564

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) niceliksel gevşeme programına rağmen Euro Bölgesi'ndeki deflasyonun, Fitch'in risk radarında en büyük potansiyel risk olarak tanımlandığı bildirildi.

Açıklamada, "Uzun vadeli enflasyon hala AMB hedeflerinin altında seyrediyor ve çekirdek enflasyon görünümü bastırılmış. Niceliksel gevşeme, zayıf Euro ve güvenin artırılmasıyla Euro Bölgesi'nde uzun süren deflasyon riskini azaltmaya yardım edecek" ifadelerine yer verildi.

Gelişmekte olan piyasaların, öncelikle Çin'deki yapısal düzenlemeler, ayrıca Rusya ve Brezilya'daki resesyon nedeniyle artan baskıyla karşı karşıya olduğu aktarılan açıklamada, "Tahminlerimize göre gelişmekte olan piyasalar 2015'te yüzde 3,6 ve 2016'da yüzde 4,2 büyüyecek" denildi.

Açıklamada, düşük petrol ve diğer emtia fiyatlarının yanı sıra ABD'deki parasal sıkılaşmanın, gelişmekte olan ülkelerin dış finansmanı etkileyebileceği kaydedilerek, "Güçlü dolar ve yüksek faiz oranları gelişmekte olan piyasaların, yüksek kaldıraç gücü, zayıf politika çerçevesi ve politik kırılganlıklar gibi zayıf noktalarını ortaya çıkarabilir. Böylece gelişmekte olan piyasalarda riskler artabilir" öngörüsünde bulunuldu

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.