Fiyat düştü, talep ‘patladı’

0
416

Çeyrek altın fiyatının Kasım ayının ilk iki haftasında 140 TL’nin altına gerilemesinin etkisiyle vatandaşların altın talebi tam anlamıyla patladı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Habertürk'ün haberine gör,e artan altın talebine yetişmeye çalışan Darphane, geçen hafta Perşembe-Cuma günü teslim etmesi gereken teslimatları bu hafta içerisinde yaptı. Darphane’nin piyasaya altın vermesiyle çeyrek altında artan işçilik maliyeti de yeniden olması gerek seviyelere indi. Fiyatlarda yaşanan sert düşüşle iç piyasada artan talep çeyrek, yarım, cumhuriyet olarak bilinen ziynet altına olan talepte hızlı bir artış yaşandı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Darphane’nin verilerine göre,  1-12 Kasım’a kadar olan sürede 974 bin 685 adet ziynet altın talebi oldu. Bu altınların ağırlık olarak karşılığı 3.2 tona dayandı. Aynı dönemde Ata Lira olarak bilinen altın sikkeye 361 bin 150 adet (2.4 ton) talep geldi. Ziynet altın ve altın sikkeye 12 günde gelen toplam talep 1 milyon 335 bin adede başka bir ifadeyle 5.6 tona ulaştı. 12 günlük altın talebinin rakamsal karşılığı ise tam 480 milyon lira olarak gerçekleşti.

EN POPÜLERİ TAM ATA LİRA

Kasım ayı başından bu yana vatandaşların altın talebinin ayrıntılarına bakıldığında, 1.3 tonluk kısmının Cumhuriyet Altını, 1.2 tonluk kısmının ise çeyrek altın talebinden kaynaklandığı görülüyor. Tam Ata Lira talebi ise aynı dönemde 2.2 tonu buldu. Yılbaşından bu yana geçen süreye bakıldığında ise vatandaşların ziynet altın ve altın sikke alımları 3 milyar 189 milyon liraya ulaşmış durumda. Uzmanlar, son günlerde altına olan talebin devam ettiğini ve  Darphane’de bekleyen teslimatların olduğunu söylüyor. 12 günlük rakamlara bakıldığında Kasım ayında altın talebi bu yılın en yüksek aylık rakamına ulaşabilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.