Fotoğraf makinesi seçimi nasıl olmalı?

Fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz, ama kafanızda hangi makineyi alacağınız konusunda soru işaretleri mi var? Sorularınızın cevabı bu yazıda…

0
4673

Fotoğraf makinesi almaya karar veren fotoğrafçı adaylarının kafasındaki ilk soru, “Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?”dır. Bu soruya hemen hemen herkesin yanıtı farklıdır. Kimisi size markayı övüp, ötekisini kötülerken, kimisi objektifin önemli olduğunu söyleyip, makinenin önemsiz olduğunu söyler.

Sonsuz seçeneğin olduğu fotoğraf makinelerinde; gelişen teknoloji ve markaların birbirleri ile olan rekabetleri yüzünden piyasadaki yüzlerce marka, binlerce model ve on binlerce aksesuar yüzünden insanların kafasının karışması gayet normal bir durum.

Fotoğraf makineleri veya objektifler konusunda Türkiye’deki en önemli sorunu ithalatçı ve satıcıların yanlış yönlendirmesi oluşturuyor. Bu noktada, artık cep telefonlarının da gayet güzel fotoğraflar çektiğini düşünürsek, sadece anı fotoğrafı çekmek istiyorsanız, profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok.

Fotoğraf makinesi alma rehberi için tıklayın!

Fotoğraf makinesi seçimini nasıl yapmalısınız?

Öncelikle şimdiye kadar size söylenilen her şeyi unutun; elinize oturan, yanınızda severek taşıyabileceğiniz bir fotoğraf makinesi alın. Alırken de, marka konusuna girmeyin, makinede kullanmayacağınız özelliklere para ödemeyin ve sizin için bütçenize en uygun, şeklini en çok sevdiğiniz ve elinize oturan modeli tercih edin.

Bunların ışında, ilk etapta aşağıdaki makinelerden birisini seçebilirsiniz.

Nikon COOLPIX P330, Canon PowerShot S120 ve Panasonic Lumix DMC-ZS30

Sadece sosyal medyaya yüklediğiniz fotoğrafların arkadaşlarınız tarafından beğenilmesini istiyorsanız, sizin için en iyi seçim fiyatı ve performansı ile Nikon COOLPIX P330’dir. Eğer fotoğraf kalitenizin biraz daha artmasını istiyorsanız, Canon PowerShot S120 veya Panasonic Lumix DMC-ZS30 ‘ı seçebilirsiniz.

Panasonic Lumix DMC-GM1 ve Olympus Stylus 1

Nispeten daha profesyonel bir fotoğraf makinesi almak isterseniz, değişen objektif setine sahip Olympus Stylus 1 ve Panasonic Lumix DMC-GM1 ‘ı tercih edebilirsiniz.

Ekipman seçimi

Seçiminizi yaptınız, fotoğraf makinenizi aldınız. Ama işiniz bitti mi, ne yazık ki hayır. Güzel fotoğraflar çekmek için tripod, çanta, objektif, çivi, paraflaş, tente ve reflektör gibi yüzlerce ekipmana ihtiyacınız var. Tabii ki, bu ekipmanlara ihtiyacınız yapacağınız çekimlere ve bütçenize bağlı…

İkinci el fotoğraf makinesi almalı mısınız?

Eğer ikinci el olarak, manuel bir fotoğraf makinesi alacaksanız, gözle kontrol edip, yosun, kırık, çatlak gibi şeyler olup olmadığına bakarak alabilirsiniz. Ama dijital alacaksanız, ikinci elden uzak durmanızı öneririz.

Ve asla unutmayın, çektiğiniz fotoğrafların kalitesi ve güzelliğini, makineye verdiğiniz para belirlemez.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.