Fotoğraf makinesi alma rehberi

Artık profesyonel bir makine almanızın zamanı geldiğine mi inanıyorsunuz? Karşınızda profesyonel fotoğraf makinesi alma rehberi…

0
5340

Profesyonel bir fotoğraf makinesi almaya karar mı verdiniz?, Hangi profesyonel makinenin sizin için en uygun olduğunu bilmiyor musunuz?, SLR, DSLR SLR-Like gibi kavramlar size bir şey ifade etmiyor mu?, Ayırdığınız bütçe yeterli olacak mı? diye kafanızdaki soruların tüm cevabı bu yazıda…

Fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesidir

Profesyonel fotoğraf makinesinin, sadece bir fotoğraf makinesi olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. İsterseniz dünyanın en iyi ve en pahalı profesyonel fotoğraf makinesini alın, dünyanın en iyi fotoğrafını çekmez. Yani çektiğiniz fotoğrafların iyi veya kötü olması, makinenize değil, size bağlıdır.

Fotoğraf makinesi almalı mı almamalı mısınız?

Cep telefonlarının fotoğraf çekme özeliği ile iyice popülerleşen fotoğraf, özellikle sosyal paylaşım siteleri ile beraber altın çağını yaşıyor.

iPhone 7 hakkında her şey için tıklayın!

Eğer ilk defa profesyonel bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiyseniz, ilk önce cep telefonunuzdan 100 tane fotoğraf çekin. Daha sonra çektiğiniz fotoğraflara bakın ve çektiğiniz fotoğrafların yarısından çoğunu beğendiyseniz hiç düşünmeden bir makine alın. Çünkü bir insan ancak kendi hayatında olanların fotoğrafını çekebilir. Yani, hayatınızda zürafa yoksa, zürafa fotoğrafı çekemezsiniz. Dolayısı ile çektiğiniz bütün fotoğraflar, hayatınızın bir kesitine ait olacaktır. Kısaca kendi hayatınız seviyorsanız, fotoğrafı da çok seversiniz.

Hangi fotoğraf makinesini almalısınız?

Daha önce profesyonel bir fotoğraf makinesi ile deneyiminiz olmasıysa, dijital yerine, manuel bir makine tercih edin. Bu sayede, hem daha ucuz bir seçim yapmış olursunuz, hem de kendi kendinize fotoğraf çekmesini öğrenirsiniz. Çünkü dijital profesyonel fotoğraf makinelerini ilk kullanmaya başlayan birçok fotoğrafçı adayı, tam otomatik modda kullandığı için bir sonraki aşamaya geçemez. Manuel profesyonel makinelerde perde açıklığından, pozlama süresine kadar her şeyi siz ayarlayacağınız için bütün süreçleri çok daha çabuk ve ucuza öğrenirsiniz.

Paranızı doğru harcama yöntemleri için tıklayın!

Size uygun bir manuel makine bulamazsanız veya dijital makinelerin cazibesi sizi de etkilediyse, giriş seviyesi bir profesyonel makine alın. Çünkü ileri seviye alacağınız bir makineyi kullanmanız hem çok zor olacak hem de ilk etapta sizin için çok pahalı olacaktır. Daha sonra kendiniz geliştirdiğiniz zaman, hangi alanda çekim yapmaya karar verdiyseniz, ona uygun bir makine ve objektif seçimi yapabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.