Gelişen piyasalar düşüş baskısı

0
2629

Gelişen piyasalarda global büyümenin yavaşladığına dair verilerin güçlenmesi ve Çin hisselerinin Şanghay-Hong Kong işlem bağlantısının ertelenme ihtimali ile oluşan oynaklığın 16 ayın en uzun süreli haftalık düşüşünü desteklemesi bekleniyor.

Asya hisselerinde sert düşüş

Asya’nın en büyük yazılım hizmeti sağlayıcısı Tata Consultancy Services Ltd., çeyrek dönem karının beklentilerin altında kalması ile 3 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Largan Precision Co., UBS AG’nin şirketin hisse senedi notunu düşürmesinin ardından 3 haftanın en sert gerilemesini gösterdi. Sinopharm Gorup Co., Ebola virüsünün ilaç talebini artıracağı beklentileri ile geçtiğimiz üç günde yüzde 7.8 yükselmesinin ardından haftalık kazancı düşürdü. SapuraKencana Petroleum Bhd. ve Bumi Armada Bhd. Petrol fiyatlarının toparlanması ile ralli yaptı.

Yatırımcılar güvenli varlıklara yöneliyor

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşerek Hong Kong saati ile 13:35’te 698.43 puan oldu. Endeks bu hafta yüzde 2.1 gerileme ile 21 Haziran 2013’te sona eren 6 haftalık periyottan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Yatırımcılar, 15 Ekim’de biten haftada gelişmekte olan piyasa fonlarından 2.4 milyar dolar çektiler. Citigroup Inc. verilerine göre Çin bağlantılı borsa yatırım fonları (ETF) 1.4 milyar dolar sermaye çıkışı gördü.

Şanghay’da bulunan West Chine Securities Co. analistlerinden Wei Wei, “Yatırımcılar riskli varlıklardan geri çekilme modunda ve güvenli varlıklara yöneliyorlar” diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.