Giyilebilir teknolojiler sağlığımızı koruyor

Giyilebilir teknolojiler, hayatımızın birçok alanına girmiş durumda.

0
4103

Son dönemde, akıllı saatler ve sanal gerçeklik gözlükleri ile beraber hızla gelişen giyilebilir teknolojiler, birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle sağlık sektöründe yönelik ciddi örnekler ile gelişmeye devam giyilebilir teknolojilere, son olarak vücudumuzun sıvı ihtiyacını gösteren bileklik geliştirildi.

Vücuttaki su seviyesini ölçüyor

Armour R&D tarafından geliştirilen şeffaf bileklik sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı çeşitlerini devamlı olarak analiz edebiliyor. Elektrolitler ile hidrat üzerine analiz yapan şeffaf bileklik, ön kol üzerine yerleştirilerek kullanılabiliyor.

 

Esnek ve şeffaf olan akıllı bileklik sayesinde vücuttaki şeker, laktik asit tuzu, klorür ve pH değerleri anlık olarak ölçülebiliyor. Şimdilik askeri birlikler için üretilen bilekliğin 2017’nin sonuna doğru piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Google X kanseri erken teşhis edecek

Google Glass ve Project Wing projeleri üzerine çalışan Google, kanseri erken teşhis edilebilmesini sağlayan bir akıllı bileklik prototipi geliştirdiğini duyurdu.

Bileğe takıldıktan sonra vücuttaki anomaliler saptayıp, olağan dışı verileri doktorunuza aktarma yolu ile çalışacak olan akıllı bilekliğin önümüzdeki 5 yıl içerisinde satışa sunulacağı düşünülüyor.

Kimliğiniz kalp atışınızda

Bionym’in geliştirdiği, içinde bir elektrokardiyogram (EKG) barındıran Nymi, kullanan kişinin kalp atışlarını takip ederek kimliğini belirliyor. Bileğinize taktığınızda, otomatik olarak aktif hale gelen Nymi, aynı zamanda kalbinizde oluşan ritim bozukluklarını da kaydediyor.

Ayrıca barındırdığı jiroskop ve ivmeölçer sayesinde hareketlerinizle cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Bağlı olduğunuz cihazlarla aranızdaki mesafeyi sürekli olarak takip ederek; cihazlarınızla bağlantıda kalmanızı sağlıyor ve tüm bu bağlantıları Bluetooth Low Energy teknolojisi ile gerçekleştiriyor.

 

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.