Goldman’dan 236 milyar dolar harcadı

0
2570

Goldman Sachs Group Inc.’e göre Çin hükümeti, hisse senedi piyasalarında üç ay önce başlayan düşüşten bu yana piyasaları desteklemek için 1.5 trilyon yuan (236 milyar dolar) harcadı.

Aralarında Kinger Lau’nun da bulunduğu stratejistlerin Pazartesi günü yayımlanan raporunda, “Ulusal ekip sadece Ağustos ayında 600 milyar yuan harcama yaptı. Total miktar şu an Çin’in serbestçe işlem gören hisselerinin değer bakımından yüzde 9.2’sine denk geliyor. Hükümetin bu varlıkları azaltmaya başladığı zaman ne olacağı ile ilgili yatırımcı endişesi, Hong Kong ve ABD’deki geçmiş deneyimlere bağlı olarak abartılı” ifadeleri yer aldı.

Şanghay Bileşik Endeksi Haziran ayından yüksek seviyesinden yüzde 41 gerileyerek Çin borsalarından 5 trilyon dolarlık bir değerin silinmesine neden oldu. Kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar, ekonomideki yavaşlamanın derinleştiği işaretleri ile birlikte çıkışa yöneldi. Yetkililer piyasadaki düşüşü sonlandırmak için bir devlet kurumunu görevlendirdi. Hisse alımında kullanılmak üzere 400 milyar dolardan yüksek bir miktar sağlanması ile birlikte büyük hissedarların satışa gitmesi yasaklandı ve devletin sahip olduğu şirketlere hisse alımı yapmaları söylendi.

Endeks, hükümet destekli fonların geçtiğimiz hafta yapılan resmi askeri geçit töreninin ardından müdahaleyi sonlandırdığı spekülasyonu ile Pazartesi günü iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Hisse fiyatlarını desteklemekle görevlendirilen China Securities Finance Corp., Ağustos’ta yaptığı açıklamada, hisse senedi piyasasında gelecek yıllarda da varlığını sürdürebilecek olmasına rağmen olağandışı bir volatilite ve sistemik bir risk olmadıkça varlıklarını artırmayacağını belirtmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.