Gözler AB – Türkiye zirvesinde

0
2710

Bu zirve öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü.
 

NTV'nin haberine göre, görüşme, Türkiye'nin AB neznindeki daimi temsilciliğinde gerçekleşti. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede sığınmacı krizi masaya yatırıldı.

Bu görüşmeden saatler önceyse Almanya Başbakanı Angela Merkel'den dikkat çekici bir açıklama geldi. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Merkel, Suriyeli 2,5 milyon sığınmacıyı ağırlayan Türkiye'nin, haklı olarak bu yükü Avrupa ile paylaşmak istediğini söyledi.

MERKEL'İN BEKLENTİLERİ

Zirveden üç beklentisi olduğunu da dile getiren Almanya Başbakanı, Türkiye – Avrupa Birliği arasındaki ortak eylem planının netleşmesini ve Avrupa Birliği sınırlarının nasıl korunacağı ile zor durumda olan Yunanistan'a nasıl yardım edileceği başlıklarına çözüm istediğini söyledi.

ZİRVENİN SONUÇ BİLDİRGESİ HAZIR

Türkiye – Avrupa Birliği zirvesinin sonuç bildirgesi ise şimdiden netleşmiş durumda. Sonuç bildirgesinde geri kabul anlaşması konusunda Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliğinden duyulan memnuniyet dile getirelecek. Türkiye'nin sığınmacı akını durdurmak için attığı adımlardan övgüyle bahsedilecek ve Türkiye'ye mali yardım konusunda verilen tahaahüler tekrarlanacak.

3 MİLYAR EURO AB'NİN KONTROLÜNDE OLACAK

Türkiye'ye gönderilecek fonun nasıl yönetileceğine ilişkin ipucu da Avrupa Birliği'nin komşuluk ilişkilerinden ve genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn'dan geldi. Hahn,  3 milyar euroluk fonu Avrupa Birliği'nin yönteceğini söyledi.

AB komiseri, "Türkiye, AB Komisyonu'na bu konuda bölgeler ve ihtiyaçlar ile ilgili bir yatırım listesi sundu. Ama para Avrupa Birliği tarafından yönetilecek " dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.