Gözler yine yeniden FED’de…

0
3059

ABD tarafından dün açıklanan JOLTS açık iş sayısı 5,13 milyonla Ocak 2001'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Rakamlar, ABD istihdam piyasasında iyileşmenin sürdüğüne işaret ederken, New York borsasında endeksler bugün açıklanacak Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları öncesinde günü sınırlı düşüşle tamamladı. Dow Jones Endeksi yüzde 0,04 ve Standard & Poor's 500 Endeksi de yüzde 0,21 değer kaybederken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,14 geriledi. Analistler, Fed'in Mart ayı toplantısında faiz artırıma ilişkin yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesinin kaldırıldığını anımsatarak, bugün açıklanacak tutanaklarda faiz artırımının zamanlamasına yönelik ipuçlarının aranacağını kaydediyor. Avrupa piyasalarında dün bölgede açıklanan Mart ayı bileşik ve hizmet sektörü Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) takip edildi.

Söz konusu veriler, Euro Bölgesi'nde beklentilerin hafif altında kalırken, bölgenin önemli ekonomilerinden Almanya ve İngiltere'de ise beklentinin üzerinde geldi. Gelişmelerin etkisiyle Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,30, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,88 ve Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 1,52 yükselişle sonlandı. Euro/dolar paritesi ise dün 1,08 sınırına kadar gerilemesinin ardından şu dakikalarda yüzde 0,4 değer kazancıyla 1,0853 seviyelerinden işlem görüyor.

Asya tarafında, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) faizlerde ve genişlemeci para politikasında değişikliğe gitmediğini bildirmesinin ardından Nikkei endeksi şu dakikalarda yüzde 0,74 yükselirken, ülkede Şubat dış ticaret açığının yüzde 75 daralmasıyla dolar/yen paritesinde yüzde 0,4'lük değer kaybı yaşandı. Analistler, dolar/TL'nin küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla yükselişe geçtiğini, bunun da pay piyasalarında özellikle bankacılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yurt dışında ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarının, yurt içinde ise Şubat ayı sanayi üretim endeksinin takip edileceğini aktaran analistler, BIST 100 endeksinin 82.000 seviyesinin destek, 83.700 seviyesinin direnç konumunda olduğunu ifade ediyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.