Güçlü dolar Türkiye’yi nasıl etkiler?

0
2623

Moody's Investors Service, ABD Doları'nın güçlenmesinin bası ülkeler üzerinde baskı yarattığını, bu baskının zayıflayan para birimi ve düşen döviz rezervleri şeklinde kendini gösterdiğini bildirdi.

Bu baskıların, sermaye çıkışlarını veya ciddi düşük sermaye girişlerini yansıttığını belirten Moody's, bu durumun büyük dış finansman ihtiyacı olan ülkeleri zarar verdiğini vurguladı. 

Moody's, ABD'de faiz oranlarının artacağı öngörüsü ve bastırılmış büyüme gödrünmlerinin bu piyasalara yatırımı daha az cazip hale getirdiğini belirtti. 

Büyük bekleyen dış borç ödemeleri olan ülkeler Türki, Malezya ve Şili'nin para birimlerinin kayda değer şekilde değer kaybettiklerini ve bu değer kayıplarının şirketlerin dış borç servislerini daha pahalı hale getirdiğini belirten Moody's, para birimlenini değer kaybının
aynı zamanda yabacnı kreditörlerin yerel para cinsinden dış borcı refinse etme isteklerini de azalttıklarını ifade etti. 

Buna ek olarak yüksek cari işlemler açığı olan Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelerin dış baskılara karşı kırılgan olduklarını belirten Moody's, buna neden olarak bu ülkelerin açıklarını finanse etmekte daha fazla zorlukla karşılaşabilecek olmalarını gösterdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.