Güçlü koalisyon beklentisi TL’ye yarıyor

0
2856

Dün İngiltere MB Başkanı Carney’nin yapmış olduğu açıklamalarda faizleri yakın bir zamanda arttırabileceklerini belirtmesi GBPUSD paritesinde hızlı bir yükselişe neden oldu. Daha öncede bu yönde açıklamalarda bulunduklarını okuduğumuz BOE yetkilileri artık faiz arttırımının zamanının geldiğine inanıyorlar. Yunanistan sorunundan kaynaklı bulaşıcılık etkisinin ise 2010 yılına göre daha az zarar verebileceğini düşünen Carney, olası bir kriz anında Merkez Bankası’nın para politikası değişikliği ile ilgili düşüncelerini koruyacaklarını vurguluyor.

Ağustos ayı faiz kararı GBPUSD için yeni bir beklenti yaratmış durumda. FED’in en erken eylül ayında faiz arttıracağını düşünürsek, GBPUSD paritesi faiz beklentisiyle yukarı trendine devam edebilir. Aşağıda yer alan GBPUSD grafiğinde yükselen dip oluşumları dikkat çekiyor. Yükselen ikili dip formasyonu oluşumu yukarı yönlü trende işaret ediyor olabilir. 1.5330 kanal bandı kırılmadığı müddetçe yükseliş trendinin devam etmesini bekleyebiliriz. Ara destek olarakta 1.5450 seviyesi takip edilebilir.

Görüşmeler devam ediyor

Koalisyon sürecinde ikinci görüşme AKP-MHP arasında gerçekleşti. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda beklenildiği gibi MHP kurulacak yeni hükümetin içerisinde yer almak istemediğini Davutoğlu ve ekibine iletti. Yeni hükümetin kurulacağı beklentisi devam ederken, AKP-CHP seçeneği şu an için bir adım öne çıkıyor. Bu iki partinin kuracağı güçlü koalisyon hükümeti beklentisi gündemde kalmaya devam ettiği müddetçe TL’nin değer kazandığını görebiliriz.

IKON MENKUL DEĞERLER

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.