Halka arzlardan nasıl para kazanabilirsiniz?

Borsada para kazanmanın diğer yöntemlerinden biri de mali yapısı güçlü kar beklentisi yüksek şirketlerin halka arzlarını kaçırmamaktır.

0
13226

Borsada hisse senedi yatırımı yaparken daha önce halka arz olmuş şirketlerin hisse senetleri alınıp satılarak para kazanılabileceği gibi ilk defa halka arz olan şirketlerin hisse senetleri de alınıp satılarak para kazanılabilir.

Halka arz olan şirketlerinin hisse senetlerinin alınıp satılması şu anlama gelmektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri daha önce halka arz olmuştur. Halka arzlardan para kazanma beklentisi ise farklı bir durumdur. Burada iki durum söz konusudur. İlk olarak; daha önce halka arz olmuş borsada işlem gören şirketlerin sermayelerinin bir kısmını daha halka arz etmek istediklerinde yapılan halka arzdan hisse senedi almaktır. İkinci durumda ise ilk kez borsaya kote olan ve halka arz olacak şirketlerin hisse senetlerinden alınarak, halka arz olduktan sonra borsada işlem görmeye başladığında halka arzdan alınan hisselerin daha fazla bir fiyattan satılarak para kazanılmasıdır.

Halka arzdan hisse satımı ise aracı kurumlar ve bankalar tarafından duyurulmaktadır. Halka arz olacak şirketin mali yapısı, karlılık oranları, halka ne kadar açılacağı, hak arz fiyatı halka arz sirkülerinde yayınlanmaktadır. Halka arz sürecinde banka ve aracı kurumlar talep toplamakta, toplanan talep fazla ise kura usulü hisse dağıtımı yapılmaktadır ya da taleplerin hepsi karşılanamamaktadır.

Halka arzdan hisse talebi gerçekleşen yani hisse alan yatırımcılar borsada ilan edilen işlem gönünde ya da daha fazla yükselmesini bekleyerek hisselerini satışa sunmakta ve fiyat artışlarından spekülatif kazançlar sağlamaktadırlar.

Her halka arzdan para kazanılır mı?

Halka arzlardan para kazanan yatımcı sayısı kaybedenlere göre çok daha fazladır. Bununla birlikte halka arzdan ilan edilen fiyattan hisse senedi alan yatırımcılar yeterli talep oluşmadığında ya da borsanın geneline düşüş olduğuna fiyatın etkilenmesi sonucu aldıkları fiyattan satış yapamamakta ve zarar etmektedirler.

Halka arzdan hisse sendi alırken nelere dikkat etmeli?

Halka arzlardan para kazanan tecrübeli yatırımcılar öncelikle bazı kriterlere dikkat etmektedirler. Bu kriterler arasında halka arz olan şirketin karlılık yapısı, , mali gücü, halka arz miktarı , halka arzın ne kadarı yabancı ne kadarı yerli yatırımcıya yapılıyor. Halka arz türü, halka arz türü halka arz eden kurumların en iyi aracılık yöntemiyle mi halka arz ettikleri gibi.

Karlılık oranı yüksek ve aynı sektördeki şirketlere göre fiyatı düşük, halka açıklık oranı az ve grup şirketleri diğerlerine göre daha fazla kar potansiyeli taşıdığına dikkat edilmelidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.