Kiracı olmak mı, ev sahibi olmak mı daha karlı?

Hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz evinizin, sahibi mi olacağınız yoksa kiracı olarak mı kalacağınız konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz?

0
5347

İnsan hayatındaki en önemli sorunlardan birisi olan ev sahibi mi olmak yoksa kiracılığın mı daha avantajlı olduğu konusunda hemen hemen her kafadan bir ses çıkar. Kimileri, en güzel yatırımın emlak olduğunu, kimileri de emlak yatırımının tamamen boşa olduğunu söyler. Konunun aslında baktığımız zaman, hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz evinizin, sahibi mi olacağınız yoksa kiracı olarak mı kalacağınız, tabii ki bütçeniz doğrultusunda oluşur.

Bu açıdan baktığımız zaman; birikimleriniz, bankalar nezdindeki kredi durumunuz, satın almak istediğiniz evin değeri, ne için satın alacaksınız gibi çoklu değişkenler devreye girer. Tabii ki, kirada oturmak isteyenler için bu hesapların büyük bir kısmına ihtiyaç yoktur.

Ev alma aşamasında karşılaşılabilecekler

Eğer yatırım yapmak için bir emlak satın almayı düşünüyorsanız ve ilerleyen dönemde çocuklarınızın hayata 1-0 önde başlaması gibi bir fikriniz varsa, iki seçenekle karşı karşıya kalırsınız. Seçeneklerden birisi, tüm birikiminizi kullanıp bir ev alırsınız veya paranızın yeterli olmadığı ve kısa vadede yeterli olamayacağını görüp bankadan gereksinim duyduğunuz oranda kredi çekersiniz. Birikiminiz yeterliyse, almayı düşündüğünüz evi, bu şekilde satın alabiliyorsanız kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Fakat birikiminiz yeterli değil ve kredi çekmeniz gerekiyorsa, öncelikle bilmeniz gereken, bankaların satın almak istediğiniz ev için, emlak bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca bankalar konut kredisini size verirken dosya masrafı ve hayat sigorta gibi ek masraflar da çıkarabileceğini aklınızın bir köşesine not edin.

Bankaların verdiği konut kredisinin faiz oranlarına baktığınızda, aldığınız kredinin ciddi bir miktarını faiz olarak bankaya ödemiş olduğunuzu göreceksiniz. Hatta “Acaba kirada kalsak daha mı iyi olurdu?” diye düşündüğünüz zamanlar bile olabilir.

Ev sahibi mi olmak, kiracı mı kalmak?

Geleceğe dönük yatırım yapmayı istiyor, gelir ve kredi notu gibi konularda da herhangi bir sorununuz yoksa satın almak istediğiniz ev için konut kredisi çekerek ilk adımı atabilirsiniz. Detaylı bir hesap yaptığınızda ilk etapta kiralık evde yaşamanın daha mantıklı olduğunu ve size maddi açıdan daha az külfet getirdiğini de düşünebilirsiniz. Kira artışı ihtimali bir kenara koyulursa, bankadan alacağınız kredinin sabit geri ödemeli yapısını ve ödemenizin tamamlanmasına müteakip artık bir ev sahibi olmanızı göz önünde bulundurursanız, ev almanın daha doğru bir karar olduğuna kanaat edebilirsiniz.

Düzenli bir geliriniz varsa ve iyi bir kredi notuna sahipseniz, konut kredisi almanız gayet kolaydır. Ancak önceden aldığınız kredileri veya halihazırdaki kredi kartlarınızı düzensiz olarak ödüyorsanız, bankalar kredi verme konusunda size zorluk çıkarabileceğini unutmayın. Durum böyle olunca, kredi notunuzu yükseltene kadar kirada oturmanız karşınızdaki tek seçenek haline gelebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.