Hamle geldi, dolar 2,60’ın altını gördü

0
2427

TCMB bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarını dolar için yüzde 7,5’ten yüzde 4,5’e, Euro için yüzde 6,5’ten yüzde 2,5’e indirdi. Açıklama sonrasında kur 2,5935'e kadar geriledi. Dolar şu sıralarda 2,60'ın üzerinde seyrediyor.

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bugün dış piyasada doların küresel değeri kurdaki ana belirleyici olması beklenirken içpiyasada ise Ocak ayı sanayi üretimi verisi ve siyasilerin TCMB hakkındaki yorumları takip edilmeye devam edilecek.

Geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ve ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na karşı sert tutumunu sürdürmediği algısı yaratan açıklamalarının ardından, 2.5750'nin altını gören kur Fed faiz artışının gittikçe yaklaştığını gösteren ABD verileriyle 2.6470 seviyesindeki tarihi zirvesini yineledi. Uzmanlar Fed'in Haziran ayında faiz artırım kararı almasının kesin olmadığını, ancak Merkez Bankası'nın bir sonraki para politikası toplantısında faiz artırımlarında "sabırlı" olacağı ifadesinden vazgeçerek faiz artırımlarına kapıyı aralayacağını tahmin ediyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.