Haziran söylemleri artıyor…

0
2641

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunan Lacker "Bazı göstergeler son haftalarda beklenmedik şekilde düşük geldi. Ancak bu mevsim normallerinin dışındaki hava koşullarından kaynaklanmış olabilir. Bu etkinin ne kadar olduğunu şu an tahmin etmek zor. Yine de buradaki ihtiyatlı tavır kısa vadeli dalgalanmaların ötesini görmektir" dedi.

Florida'da konuşan Lacker "Bundan sonra gelecek ekonomik veriler tahminlerden ciddi sapma göstermezse, Haziran'da faiz artışı tezi kuvvetli olmayı sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü yayınlanan Fed'in Mart ayı toplantı tutanaklarında, FOMC'nin Haziran'da faiz artışına başlama konusunda ikiye ayrıldığı ortaya çıkmıştı. Kimi üyeler enflasyonun durgun kalması ve doların fazla değerlenmesi gerekçeleriyle sıkılaşmanın ertelenmesini gerektiğini ifade ederken, diğer üyeler ekonomik verilerin Haziran'da faiz artışı için elverişli olacağını tahmin etmişti. Ancak bu toplantı hatırlanacağı üzere Mart ayı istihdam artışının tüm beklentilerin altında kaldığının açıklanmasından önce gerçekleşmişti. Bir sonraki FOMC 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.