Her şey bu 5 maddede netleşecek

0
2994

ABD Merkez Bankası Fed, yılın son Açık Piyasa Komitesi toplantısını bu gece bitirecek. Uzmanlar toplantıda ve sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında bu beş maddeye özellikle dikkat edecek.

1-Kaydadeğer süre faizleri düşük tutmak Fed, 2008 krizinden sonra ekonomiyi desteklemek için parasal genişleme kapsamında tahvil alımlarına başlamış ve faizleri sıfır seviyesine çekmişti. Tahvil alımı sona erdi. Faizlerle ilgili en ufak bir söylem değişiminin bile halihazırda yükselişte olan dolarda yukarı yönlü hareketi desteklemesi bekleniyor. Konuşmalarda kaydadeğer süre kavramının kullanıp kullanılmaması büyük önem taşıyor.

2- İstihdam piyasası Fed yetkililerin son olarak beklentilerin oldukça üzerinde gelen tarımdışı istihdam rakamlarından sonra, iş gücü piyasasındaki hedeflere yönelik açıklamaları yakından takip edilecek. 3- Petrol fiyatlarının etkisi Ekonomide canlanma cevaplar..cbaş gösterdiği sırada petrol fiyatları Haziran’dan bu yana yüzde 40 değer kaybetti. Fed yetkililerinin petrolle ilgili yorumları da merakla bekleniyor.

4-Enflasyon ve finansal istikrar Fed yetkililerinden önümüzdeki dönemde petroldeki düşüşe paralel enflasyonda da düşüş beklentisinin gelmesi bekleniyor.

5- Diğer ülkelerin etkileri Fed Başkanı Janet Yellen’ın başta deflasyon riskiyle karşı karşıya olan Euro Bölgesi ve diğer ülkelerdeki gelişmelere yönelik söylemleri de yakından takip edilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.