İbre biraz daha yükselişten yana

0
2675

ABD'de dün açıklanan verilerin karışık bir görüntü çizmesine karşın pay piyasalarında önceki gün etkili olan yükseliş eğiliminin devam etti. 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 2,14 seviyelerinden yüzde 2,22'ye çıktı.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 2,43, S&P 500 endeksi yüzde 2,40, Nasdaq endeksi yüzde 2,24 değer kazandı. Analistler, Fed'in faiz artırım sürecine ilişkin en kötü senaryoların gerçekleşme ihtimalinin azaldığını ve bunun da piyasalardaki yükseliş eğilimini desteklediğini ifade ediyor. Bugün veri takviminin zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin etkili olacağını aktaran analistler, borsa endekslerinin geçen haftaki yüzde 4'e yaklaşan kayıpların neredeyse tamamını geri aldığına dikkati çekerek, teknik olarak pozitif görünümün bugüne taşınabileceğini tahmin ediyor.

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan verilerin beklentiler seviyesinde olmasının ardından avro/dolar paritesi 1,2350 seviyelerinden 1,2286'ya kadar geriledi, pay piyasaları yüzde 3'ü aşan yükselişler kaydetti. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 2,79 yükselişle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,35, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,04 değer kazandı.

Asya borsalarında, Japonya Merkez Bankası (BoJ) beklentiler dahilinde faizleri ve parasal genişleme politikasını değiştirmezken BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, ekonomide ılımlı toparlanmanın devam ettiğini ve  ihracatın da toparlanma sinyalleri gösterdiğini vurguladı. Açıklamaların ardından Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,39 yükselişle tamamladı, Çin'de Şanghay endeksi de kapanışa yakın yüzde 1,69 değer kazandı.

Yurt içinde BIST 100 endeksi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları ve Rusya Merkez Bankası’nın yayımladığı tedbir paketinin ardından gelişen ülke varlıklarına yönelik iyimserliğin artması ile hızlı yükseldi. Dün faizler ve döviz kurları düşüş kaydederken, BIST 100 endeksi yüzde 2,98 artışla 83.000 puanı aştı.

Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklenti anketinin takip edileceğini ifade ederek, BIST 100 endeksinin 83.500 ve 84.700 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.