İlk bulgular IŞİD’i işaret ediyor

0
2462

Amerikan CNN, faillerin Türkiye’de kutuplaşma ve şiddeti alevlendirmeyi hedeflediği yorumunu yaptı. Dış basında belli başlı yorumlar şöyle:

New York Times (ABD): Gazete de ABD baskısında dehşet verici saldırıyı birinci sayfasından işledi. “Türk başkentinde barış mitingi sırasında yaşanan patlamalar, çok sayıda can aldı” başlığını atan gazete, haberinde şu ifadeleri kullandı: “Türkiye birçok istikrar bozucu faktörle karşı karşıya: Kürt isyancılar ve IŞİD ile çatışmayla ilgili şiddet; siyasal istikrarsızlık; ekonomik belirsizlik ve Suriye’de içsavaştan kaçan mültecilerin giderek artan akını…”

CNN (ABD): Amerikan televizyonu, “Ankara’da cumartesi günü düzenlenen mitingi kim hedef aldıysa Türkiye’deki kutuplaşma ve şiddeti alevlendirmek istiyor, halihazırda kırılgan olan siyasi diyalog ortamını da yok etmeyi hedef alıyor” yorumunu yaptı.

Reuters (İngiltere): Haber ajansı iki üst düzey Türk emniyet yetkilisine dayandırdığı haberinde saldırıda ilk bulguların IŞİD’i gösterdiğini bildirdi. Kaynaklardan biri, “Bu saldırı Suruç türünde ve tüm işaretlere göre o saldırının kopyası… İşartler IŞİD’I gösteriyor” dedi. İkinci kaynak da, “Tüm işaretler saldırının IŞİD tarafından düzenlenmiş olabileceğini gösteriyor. Tamamen IŞİD’e odaklandık” dedi.

Observer (İngiltere): Gazete, “Türk barış mitingindeki bombalı saldırıda 90’dan fazla kişi öldü” ifadesini kullandı. Birinci sayfasından da olayın “Türkiye’nin yakın tarihindeki en kanlı saldırı” olduğunu vurguladı.

Sunday Times (İngiltere): Gazete, patlama anını yansıtan görselle duyurduğu haberde, “İntihar bombacıları, ülkenin güneydoğusunda büyüyen iç savaşa son verilmesi çağrısında bulunan solcuların ve Kürt yanlısı göstericilerin mitingini hedef aldı” diye yazdı.

BBC (İngiltere): Terörizm uzmanları saldırının Türkiye’nin güneyindeki Suruç’ta meydana gelen intihar saldırının bir benzeri olduğunu söyledi.

Bild am Sonntag (Almanya): Gazete, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da bugüne kadar meydana gelen en ağır terör saldırısında en az 97 kişi hayatını kaybetti” diye yazdı. Saldırının, Türkiye’nin PKK ve IŞİD’e karşı operasyonlar yürüttüğü sırada meydana geldiğine dikkat çekti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.