İlk faiz artışı için kritik tahmin

0
2521

Geçen haftaki toplantının ardından ABD Merkez Bankası Fed’den ilk faiz artışının ne zaman geleceğine yönelik tahminler gelmeye devam ediyor.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD'de faizlerin ilkbahar aylarında,yani yatırımcıların beklentilerinden önce başlaması ancak artışın yavaş ve kademeli olarak yapılması gerektiğini ifade etti. Fisher, bir televizyon kanalındaki söyleşisinde, "İlk adımın atıldığı tarihin yaz (ayları) değil de ilkbaharda olmasını bekliyorum, piyasalar (bu durumu) görmezden geliyor" dedi. Fisher faiz artışları hakkında "çeyrek dönemli yavaş ve üzerinde düşünülmüş artışlar olmalı" dedi.

İTİRAZ EDENLERDEN

Fed geçen hafta varlık alımlarını 10 milyar dolar daha azaltmış ve faizlerin kayda değer uzun bir süre daha sıfıra yakın seviyelerde kalacağına işaret etmişti. Faizin sıfıra yakın seviyelerde kalması sekize karşı iki itirazla kabul edilmişti. Fed'in bu haftaki para politikası toplantısında alınan kararlara karşı çıkan iki üyeden biri olan Fisher oldu. Dallas Fed Başkanı, faizin düşük seviyelerde kalması için gösterilen nedenlerden biri olan enflasyonu endişe edici seviyede bulmadığını söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.