‘IMF tahminlerini yine tutturamayacak’

0
579

IMF TAHMİNLERİNİ YİNE TUTTURAMAYACAK

Dünya genelinde bugün 50 milyar doların üstünde yatırımı olan Türkiye'nin, G-20 ülkeleri arasında geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılasını en yüksek oranda arttıran 3. ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, IMF 2015 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'na göre Türkiye'nin 2020'ye kadar yıllık ortalama yüzde 3,5 performansı sergileyecek ülkeler arasında bulunduğunu dile getirdi.

Erdoğan, bu oranın kesinlikle çok daha yüksek gerçekleşeceğine inandıklarını belirterek, "Çünkü IMF, bizimle ilgili tahminlerini çoğun zaman tutturamadı. Biz hep onun üstünde çıktık. Yine tutturamayacak" dedi.

Göreve geldiklerinde IMF'ye borcun 23,5 milyar dolar olduğunu ancak şu an IMF'ye hiçbir borç bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu noktaya geldik. Çünkü verdiği borcu veya verdiği parayı idare etmiyor IMF. Size, borcu veriyor, verdikten sonra sizi siyasetten de idare etmeye çalışıyor. Böyle uluslararası bir para fonu olur mu? Madem ki siz para veriyorsunuz, paranız nereye harcanıyor bunu takip edin ama bir de kalkıp siyaseten bizi idare etmeye kalkmayın? Bunu, IMF Başkanına söylemiştim bir ara. Dedim ki 'Eğer bizi siyaseten idare edeceksiniz, kusura bakmayın, ben öyle bir Başbakan değilim.

Borcunuzu verdiniz, gelirsiniz belli aralıklarla bu para nereye harcanıyor onu takip edersiniz ama bir de siyaseten yönetmeye kalkarsanız kusura bakmayın. Biz öyle bir yönetim değiliz.' Taksitlerinizi alıyor musunuz? Alıyorsunuz mesele bitmiştir. 23,5 milyar dolar ödendi bitti, ardından bizden 5 milyar dolar borç istediler. Şu ana kadar daha kapıya gelmediler, herhalde ihtiyaçları yok."

AMACIMIZ, 2023'TE EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİ ARASINDA YERİMİZİ ALMAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin müteahhitlik hizmeti ihraç eden firmalar bakımından dünyada Çin'den sonra en fazla firmaya sahip olduğunu söyledi.

Sadece geçen yıl 20 milyar dolar müteahhitlik hizmeti ihraç edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Müteahhitlerimiz geçen yıl sonu itibarıyla 107 ülkede 322 milyar dolar değerinde 8 bin 693 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Tüm başarılarımızı 2023 vizyonumuzla taçlandırmayı hedefliyoruz. Amacımız, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'te en büyük ilk 10 ekonomi arasında yerimizi almak. 500 milyar dolar ihracatı dünyada yapabilmektir."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.