IMF’den risk uyarısı

0
2849

Uluslararası Para Fonu, Çin ekonomisinin yavaşlaması ve piyasalardaki oynaklığın ekonomik görünümü zedeleyebilecek derecede artması gibi nedenlerle küresel ekonominin büyümesi üzerindeki aşağı yönlü risklerin arttığı uyarısında bulundu.

Bu hafta Ankara'da yapılacak G20 ülkeleri maliye bakanları toplantısı için hazırlanan IMF raporunda ekonomi üzerindeki risklerin doların değer kazanmasından gelişmekte olan ülke paralarının değer kaybına, gerilemeyi sürdüren hammadde fiyatlarından güç kaybeden sermaye girişlerine kadar geniş bir yelpazede yer aldığı ifade edildi.

Raporda, "Riskler aşağı yönlü, ayrıca bu risklerden bazılarının aynı anda gerçekleşmesi (ekonomik) görünümün daha da güçlü zayıflayacağına işaret edebilir" denildi. IMF Temmuz ayında küresel büyüme tahminini yüzde 3.3'e indirmiş, Çin ekonomisine dair büyüme tahminini ise yüzde 6.8'e düşürmüştü. O tarihten bu yana Çin'de yapılan devalüasyon ve büyümenin zayıfladığına yönelik kaygılar küresel piyasalarda sert hareketlere yol açtı. Raporda piyasalardaki dalgalanmaya rağmen Çin'in ekonomiyi liberalleştirecek reformlara devam etmesi gerektiği belirtilerek, "Hisse senetleri piyasalarında yakın dönemde görülen sert düzeltme, yetkilileri piyasa mekanizmalarına ekonomide daha büyük bir rol verecek, çarpıklıkları giderecek ve kurumları güçlendirecek reformlara devam etmekten caydırmamalı" denildi. Gelişmiş ve gelişmekte olan 20 büyük ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Perşembe ve Cuma günü toplanacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.