İşlemler 4 saat durdu…

0
3100

New York Borsası'nda tüm alım-satım işlemleri yaklaşık 4 saat yapılamadı.New York Menkul Kıymetler Borsası'nın (NYSE) resmi internet sitesindeki açıklamada, tüm işlemlerin New York saatiyle 11.32'den itibaren geçici olarak askıya alındığı bildirildi.

Kısa açıklamada, "NYSE'deki tüm işlemler geçici olarak durduruldu. Tüm açık siparişler iptal edilecektir. Daha fazla bilgi mümkün olduğunca çabuk sağlanacaktır" ifadelerine yer verildi. İşlemler yerel saatle 15.10'da (TSİ 22.10) yeniden başladı. İşlemlerin durdurulmasına teknik bir arızanın yol açtığı belirtilirken, bu dünyanın piyasa değeri en yüksek borsası olan NYSE'de yaşanan en uzun kesinti olarak tarihe geçti. New York Borsası, 19 trilyon 351 milyar 417 milyon 200 bin dolarlık piyasa değeriyle dünya borsaları arasında birinci sırada yer alıyor. Endeksler, Çin hisselerinde izlenen keskin değer kayıplarının ardından satış ağırlıklı bir seyir izliyor.

‘KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMA RASTLANMADI’

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest ise günlük basın brinfingi esnasında konuyla ilgili bir soru üzerine, Beyaz Saray'ın ülke içi güvenliğinden sorumlu danışmanı Lisa Monaco'nun Başkan Barack Obama'yı bilgilendirildiğini belirtti.

Sözcü Earnest, "New York Borsası'nın karşı karşıya kaldığı bu sorunda herhangi bir kötü amaçlı yazılıma rastlanmadı" dedi. Federal bir soruşturmanın henüz başlayıp başlamadığı konusunda bilgi vermeyen Earnest, olayın çok yeni olduğunu ve muhtemelen en kısa zamanda soruşturmaların başlayacağını belirtti. New York borsası, günü yaşanan teknik arıza kesintisi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarını takiben çok sert düşüşlerle tamamladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.