İşte dolardaki düşüşün nedeni

0
2604

İki gün önce 3.0710 ile tarihi zirvesini bulan dolar, dün üç koldan aşağı çekildi ve 3 liranın altına indi. Önceki gün Güneydoğu’da artan çatışmaların bir ateşkese dönüşme olasılığı ile çıktığı zirveden düşmeye başlayan dolar ABD Merkez Bankası’nın FED faiz artırmayabileceği haberi ile tüm gelişmekte olan para birimleri ile birlikte değer kazanmaya başladı. Dolara son tokadı Citigroup vurdu. Citigroup, yatırımcıları için yayımladığı notta, daha önce “TL satıp dolar ve Euro’dan oluşan sepeti al’ şeklindeki pozisyonu bozma zamanının geldiğini yazdı.

Habertürk'ün haberine göre, bu raporla dolar gerileyince bazı yatırımcılar da bunu “Kur geri dönüyor” şeklinde algılayıp dolar satmaya başladı ve dolar hızla geri geldi. Dolar dün 2.9950 liraya kadar geriledi. Dün yüzde 1 değer kaybeden dolar 3 günde 7 kuruş düşmüş oldu. Türk Lirası ile birlikte Rus Rublesi yüzde 2.9 değer kazanırken Brezilya Reali yüzde 0.9 ve Güney Afrika Randı da yüzde 1.3 değerlendi.

BORSA % 1.3 YÜKSELDİ

Global borsalarda, FED’in faiz artışı yapmayacağı fiyatlaması ve Çin verilerinin desteğiyle yükseliş gözlenirken Borsa İstanbul da günü yüzde 1.33 yükselişle 74 bin 149 puanda tamamladı. Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Adnan Çekçen, “Global borsalarda bugün yükselişler var. Bunu FED öncesi pozisyon alma olarak görebiliriz” dedi.

BORSA VE BANKA 9 GÜN TATİL OLMAYACAK

Borsa İstanbul, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmasına karşın, 21-22 Eylül tarihlerinde tam gün, 23 Eylül (arife) günü ise yarım gün açık olacaklarını açıkladı. Aynı şekilde bankalar da söz konusu tarhi lerde açık olacak.

BÜYÜK GÜN BUGÜN

Sıkılaştırma politikasının geçerli olduğu 10 yıllık dönemin sona erip ermediği, FED Başkanı Yellen’in bugün saat 21.00’deki açıklamasıyla belli olacak. Morgan Stanley stratejistleri ve Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, 1994 krizinden alınan dersler ve son verilerin faiz artışı kararını desteklemediğini belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.