TÜSİAD Başkanı’ndan kritik açıklama

0
2866

TÜSİAD 2015 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Kayseri'de 'paralel yapı' iddialarına ilişkin dün gözaltına alınan Memduh Boydak ile ilgili şunları söyledi: ''Memduh Boydak'a ailesine bir kez de burada geçmiş olsun demek istiyorum. Yönetim kurulu üyemiz Memduh Boydak'ı bir an önce aramızda görmeyi ümit ediyoruz. Gerçekten eksikliğini bu salonda hepimiz hissediyoruz. Kuşkusuz bu toplantımızı daha farklı koşullarda terörün olmadığı kaygıların artmadığı bir ortamda küresel ekonomideki gelişmeleri taşımadan terörün ve şiddetin olmadığı bir ortamda yapabilmeyi isterdik. Duygularımızı ifade etmekte güçlük çekiyoruz şehitlerimizin yakınlarına başsağlığı sabır diliyorum. Terörü şiddetle kınadığımızı bir kez daha yineliyorum. Kardeşliğe evet mitingine katılmaya gidiyoruz.''

Kur hareketlerine ve petrol fiyatlarına da değinen Başaran Symes, "İş dünyası ve hane halkı kur hareketleri karşısında giderek daha zor durumda kalıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş bizim gibi ithalatçı bir ülke için çok önemli bir fırsattı, ciddi rekabet avantajı elde edebilirdik. Maalesef bu avantajı kullanmayı bir süreliğine ertelemiş durumdayız" dedi.

"PKK saldırılarının derhal sona erdirilmesini istiyoruz. Güçlü devlet terörle mücadeleyi hukukla kazanır" diyen Başaran Symes, seçime ilişkin olarak "Yapısal sorunlara çözüm aranması gerekirken yeniden seçime gitmek makro dengeleri tehdit eder hale geldi. 1 Kasım seçimleri sonucunda kurulacak hükümetin önceliği – ister koalisyon, ister tek parti hükümeti çıksın- iç güvenliğin sağlanması, hukukun üstünlüğünün mutlak suretle geçerli kılınması olmalı" şeklinde konuştu. Başaran Symes, medya kuruluşlarına saldırıya gereken yaygınlıkta tepkinin maalesef verilmediğine ise dikkat çekti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.