İşte Merkez’in atacağı adımlar

0
250

Yayınlanan yol haritasına göre Merkez, şu adımları atacak:

– Normalleşmeş sürecinde faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacak.

– Hali hazırda piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanı, piyasa yapıcı bankaların TCMB’den sağladıkları fonlamanın maliyetini değiştirmeyecek şekilde, haftalık vadeli miktar repo ihalesi limit hesaplarına eklenecek.

– Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı kaldırılacak.

– Normalleşme öncesinde ve sürecinde teminat koşulları sadeleştirilecek.

– Normalleşme öncesinde döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacak.

– Normalleşme öncesinde ve sonrasında türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faizin yükseltilmesi veya rezerv opsiyon katsayıları (rok) düzenlemeleriyle finansal sisteme döviz likiditesi sağlanacak.

– Normalleşme öncesinde döviz depo limitleri artırılacak.

– Normalleşme öncesinde yapılacak düzenlemeler ile finansal sistemin TCMB nezdinde erişebileceği (ROM’daki mevcut döviz miktarı ve döviz depo imkanının toplamı şeklinde olan) döviz likiditesi bankalarımızın gelecek bir yıldaki yurt dışı ödemelerini fazlasıyla karşılayacak seviyede belirlenecek.

– Normalleşme öncesinde bankaların mevcut stoklar üzerindeki maliyet yükünü artırmadan sadece yeni yabancı para çekirdek dışı yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranları üç yıldan uzun vadeyi teşvik edecek şekilde belirlenecek.

– Normalleşme öncesinde ve sürecinde gerekli görülmesi durumunda, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün aracılık maliyetini azaltmak ve çekirdek yükümlülükleri desteklemek için Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faiz gözden geçirilebilecek.

– Normalleşme öncesinde ve sürecinde ABD Doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödenen faiz oranı Fed politika faiz aralığının üst bandına yakın seviyelerde tutulabilecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.