İşte üç erken seçim senaryosu

0
2874

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmesi olumsuz sonuçlanmasıyla gündeme erken seçim maddesi geldi. Dün de Davutoğlu’nun erken seçim güçlü bir ihtimal açıklamasının ardından Türkiye erken seçimi konuşmaya başladı. 

Erken seçim güçlü ihtimal 

İşte 3 erken seçim senaryosu;

1. Meclis'ten seçim kararı çıkarmak. AK Parti, mevcut hükümetle seçime gitmek için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırabilir. Bu seçeneğe CHP ve HDP'nin kapıları kapalı. MHP'nin tavrı, bu seçenek için belirleyici olacak. 257 milletvekili olan AK Parti'nin Meclis'ten seçim kararı çıkarabilmesi için MHP'nin desteğine ihtiyacı var. MHP'nin, Meclis Başkanlığı seçimindeki gibi çekimser oy kullanması durumunda da Meclis seçim kararı alabilir. 

CHP'den çarpıcı koalisyon açıklaması

2. Azınlık hükümeti kurulması. Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim takvimi ortaya konulmuş bir azınlık hükümeti için MHP'den destek isteyebilir. Fakat son açıklamalar, MHP'nin şimdilik azınlık hükümetine de destek vermeyeceğine  işaret ediyor. 

3. Seçim hükümeti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 45 günlük hükümeti kurma süresi dolduktan sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşüp, geçici seçim hükümeti kurulması için harekete geçebilir.  Eğer seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak.  CHP ve HDP, olası erken seçime, seçim hükümeti ile gidilmesini istiyor. Ancak MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.