‘Jakson Hole’ toplantısı yarın…

0
2695

Küresel piyasaların merakla beklediği ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeden çıkış süreci nedeniyle bu yıl önemi daha da artan Jackson Hole toplantıları yarın başlıyor.

Fed tarafından ilki 1978 yılında yapılan toplantı, Wyoming eyaletinin Jakson Hole kasabasında her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Merkez bankalarının başkanları, ünlü akademisyenler ve basın mensuplarının katıldığı toplantı, bu yıl  21-23 Ağustos'ta yapılacak.

Bu yıl ki toplantıya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın da katılması bekleniyor. Toplantıda yer alması beklenen diğer konuşmacılar arasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, İngiltere Merkez Başkanı Yardımcısı Ben Broadbent, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve Brezilya Merkez Bankası Başkanı Alexandre Antonio Tombini yer alıyor.

Finansal piyasalar bu yılki Jackson Hole toplantısının şaşırtıcı bir etki oluşturmasını beklemezken, daha önceki iki parasal genişlemenin duyurulduğu bu toplantıda Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşması piyasaların öncelikli gündem maddesini oluşturuyor. Piyasalar özellikle Yellen'ın faiz artırım takvimine dair verebileceği ipuçlarını arayacak.

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, "Piyasaların arayıp da fiyatlamaya çalışacağı ipucu, ana trend faiz artışının ne zaman gerçekleştirileceği olacak" dedi.

Toplantıda rutin olarak dünyanın o dönemki ekonomik konularının konuşulduğunu belirten Paksoy, dönemin ekonomik sorunlarının masaya yatırılarak, sorunlara karşı çözümler arandığını, ayrıca toplantıda merkez bankası politikaları, hükümetlerin ekonomik yaklaşımları ve dünya ekonomisinin önündeki büyüme hedefleri ve büyüme hedeflerinin karşısındaki sorunların akademik bir dilde konuşulduğunu söyledi.

Paksoy, Fed eski başkanı Ben Bernanke'nin ilk parasal genişleme açıklamasını bu toplantıda yapmış olmasının toplantıya ayrı bir önem kazandırdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Piyasaların açıklamadan sonra kriz ortamından pozitif ortama doğru hareket etmesi bu toplantıya özel bir önem atfetti ve her toplantıda özellikle Fed Başkanı herhangi bir sinyal verecek mi ona odaklanıldı. Ortada bir Fed gerçeği var ve Fed parasal genişlemeden eylül-ekim gibi çıkacak. Ama faiz artırımı noktasında Fed'in ekonomideki iyileşmenin kalıcı olup olmaması gibi baktığı kriterler var. Büyüme hedefinin tutturulması ve kalıcı olması, istihdamda yüzde 5,5'lara doğru ilerleme ve enflasyonun da yüzde 2,5 civarına gelmesi… Bu konuşmanın içeriği açısından bugün yayınlanacak Fed tutanakları da belirleyici olacaktır.

Şu ana kadar mevcut fiyatlamalar faiz artırımının en azından 2015'in ilk 6 ayında gerçekleşmeyeceği ve ölçülü adımlarla gerçekleşeceği yönünde. Beklentiler toplamda 1,25 baz faiz artışı olacağı yönünde ama Yellen bunu değiştirecek mi, faiz artış zamanlamasına sokacak mı veya oranında bir değişiklik yapacak mı ve bununla ilgili takip ettiği kriterlerde – büyüme veya enflasyonda – bir değişiklik yapacak mı.. Bütün bunları bekleyeceğiz. Piyasalar, konuşma içerisinde bu konulara ilişkin ayrıntıları bekleyecek. Onun dışında rutin bir konuşma olarak ekonomide büyüme sorunları nasıl aşılabilir, merkez bankaları politikaları bu anlamda yeterli mi, hükümetler ve diğer ekonomik oyuncular ne yapmalı, konuları konuşulacak. Ama toplantının en önemli konuşması Yellen'dan gelecek."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.