Kahin, Avrupa için reçeteyi yazdı…

0
2637

Project Syndicate için bir makale kaleme alan Roubini, Euro Bölgesi için niceliksel gevşeme, yapısal reform ve maliye politikası reçetesi yazdı.

Ünlü ekonomist yol haritasını Japonya örneğinden yola çıkarak ‘Draghinomics’ olarak adlandırdı. Japonya Başbakanı Abe'nin ekonomi politikaları piyasalarda "Abenomics" olarak biliniyor. Roubini şunları yazdı:

"AMB Başkanı Draghi'nin Jackson Hole konuşması Japonya Başbakanı Abe'nin "3 ok" planını akıllara getirdi. AMB böyle bir plan hazırlıyor olabilir. İlk ok: yapısal reformlar. İkinci ok maliye ile ilgili. Mali konsolidasyonun büyümeye baskısı azalmalı. Örneğin Almanya düşük vergi ve daha fazla yatırımla mali genişlemeye giderse iç talep yoluyla büyümeyi hızlandırır. Üçüncü ok ise niceliksel ve kredilere yönelik genişleme. Özel sektör kredileri hedefli uzun vadeli finansman programı ile canlanabilir. Mevzuat kısıtlamaları aşılırsa, AMB varlık alımına da başlayabilir. Draghi, Euro Bölgesi'nin deflasyondan 1 ya da 2 şok uzakta olduğunun sinyalini verdi. Enflasyon görünümü AMB'yi 2015'e kadar, İngiltere ve Japonya MB gibi varlık alımına sürükleyebilir. Üçüncü ok, enflasyon ve büyümeyi etkiler. Euro değer kaybı rekabeti ve net ihracatı artırır. Bölge borsalarını yükseltir. Bu üçlü ok 'Draghinomics' olarak adlandırılabilir."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.