Kamu ekonomisi Nedir?

Kamu ekonomisi, transfer harcamaları, yatırım harcamaları, İktisadî devlet teşekkülü (İDT) ve Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT)  gibi kamusal mal hizmet üretenlerin üretim için yaptıkları harcamalar, mecburi ya da gönüllü edilen gelirler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir kavramdır.

0
8107

Kamu ekonomisinin amacı nedir?

Kamu ekonomisinde amaç; toplumsal faydanın artırılmasıdır.

Kamunun gelir ve giderleri nelerdir? 

Kamu geliri; kamunun hizmetlerini karşılanmak amacıyla çeşitli kaynaklardan elde edilen gelir olarak tanımlanabilir.  Başlıca kamu gelirlerini şöyle sıralayabiliriz;  harç, vergi, şerefiy, borçlanma, mülk ve teşebbüs gelirleri, para cezaları ve parafiskal. Vergi ise kamunun en önemli gelir kaynağı arasında yer alır.

Kamu gideri; devlet tarafından kamuya daha iyi hizmet verebilmek adına yapılan harcamalardır. Devletin topluma hizmet verdiği alanlar şöyledir; sağlık, eğitim, ulaşım, adalet, güvenlik, yol ve köprü. Hiç şüphesiz ki bunları gerçekleştirmenin yolu da harcama yapmaktır. Kamu giderlerine; doktorlara, öğretmenlere ödenen maaşlar, bir hastanenin ısınma, aydınlatma, haberleşme masrafları ve bir okulun, köprünün yapımında çalışan işçiye ödenen ücretler örnek verilebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.