‘Kredi faizi yüzde 16`nın altına inemez’

0
2823

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş dünyasının her dönemde yakındığı yüksek kredi faizleri tartışmasında bankaların yanında yer aldı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda, "Yatırımların ve büyümenin önündeki en büyük engel, mevcut finansal sistem ve faiz oranlarıdır. Finansman sorunu çözülmeden, yatırım, istihdam, büyüme ve kalkınma sağlanamaz" diyerek bankacılık sistemini eleştirdi.

Habertürk'ün haberine göre, toplantıda söz alan Bakan Şimşek bankaların ve reel sektörün birbirinin partneri olduğunu dile getirerek "Biri sağlıklıysa öbürü de yolıuna devam eder.

Burada bir sorun varsa, kredi faizleri yüksekse bu sorunun kaynağı bankalar değil. Bizim finans sektörünün sığlığından, yani derin olmamasından kaynaklanıyor. Tasarrufların sistemde olmamasından kaynaklanıyor. Bankacılık konusunda doğru teşhis koymamız lazım" dedi.

Şimşek, yüksek faiz sorunun kaynağının bankalar olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Mevduat faizi ortalama yüzde 10,7. Bankalar buna maliyetlerini ekleyince yüzde 16'nın altına kredi veremez.

Sorun tasarrufların düşük olması. Yüzde 11 mevduat maliyetiniz varsa, bunun altında kredi veremezsiniz. Bankaların verdiği kredinin bir kısmı da batıyor. Şubeler var, personel gideri var, operasyonel giderler var. Hesap çok basit."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.