Kredi Nedir?

0
2392

Latince güven ve inanma anlamına gelen kredi; gerçek ya da tüzel kişilere belirli bir süre ve miktardaki paranın geri ödenmek kaydıyla verilmesi olarak adlandırılabilir. Kredi nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ikiye ayrılır. Nakdi kredi bankalar tarafından belirli bir süre sonunda vade- faiziyle beraber geri alınmak kaydıyla tüzel ve gerçek kişilere verilen paradır. Bankaların komisyon ve faiz geliri elde ettiği nakdi krediler kapsamında tüketici kredileri ve ticari krediler yer almaktadır. Ticari krediler; firmaların kullandığı kredi tipidir ve şöyle sıralanır; spot kredi, dövize endeksli kredi (dek), altın kredisi, döviz kredisi, işletme kredileri, borçlu cari hesap, eximbank kredisi, iskonto kredisi, kredili mevduat hesabı ve prefinansman kredisi .

Tüketici kredileri de; ticari kredilerden farklı olarak kişilerinin mal ve hizmet alımlarını karşılamak adına başlangıçta belirlenen faiz oranlarına göre genellikle bir defada kullandırılan kredi türüdür. Örneğin; çamaşır makinası, elektrikli ev aletleri ve gayrimenkul alımında bu krediden yararlanılır.

Gayrinakdi kredi nedir?

Gayrinakdi kredi; bankaların gerçek kişi veya bir tüzel kişi lehine kefalet ve garanti vererek de kredilendirme yapmasıdır.

İhtiyaç kredisi nedir?

İhtiyaç kredisi; kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları bireysel kredi türü olarak tanımlanabilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.