Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu; bankaların belirli kriterler doğrultusunda gerçekleştirdiği analizler sonucu bireylerin finansal performansını puanlaması olarak tanımlanabilir.

0
4519

Kredi notu geç ödenen kredi kartı borçları ve düzensiz yapılan kredi ödemeleri sonrası düşer. Kredi notunun düşmesi bir nevi bankaların kara listesinde yer almak demektir. Siz de bu kara listede yer alıyorsanız üzülmeyin! Şimdi paylaşacağımız yöntemlerle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. İşte kredi notu yükseltmenin yolları:

Kredi kartı borçlarınızı sıfırlayın

Kredi notunuzu yükseltmek için ilk olarak mevcut kredi kartlarınızın borçlarını kapatmalısınız. Bütün borçları sıfırladıktan sonra da düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunmalısınız. Kredi kartının da ödemelerini düzenli yapmalısınız. Eğer kredi kartı ödemelerinizi her ay düzenli olarak gerçekleştirirseniz kredi notunuz birkaç senede yükselebilir. Ayrıca geciktirdiğiniz telefon faturalarınız varsa onların da ödemesini bir an önce gerçekleştirmelisiniz. Çünkü bankalar sistemlerinden ödenmemiş faturaları kolaylıkla görür. Bu durumda kredi notunuzu etkileyebilir.

Vadeli hesap açın

Vadeli hesabınız yoksa hemen bir hesap açmalısınız. Açtığınız bu hesaba elinizdeki tüm parayı yatırmalı ve hesaptaki bakiyeyi muhafaza etmelisiniz. Uygulayacağınız vadeli hesap yöntemi kredi notunuzun yükselmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Banka hesabınızı hareketlendirin

Mevcut hesabınız üzerinden internet bankacılığını kullanarak havale/eft gibi işlemleri sık sık yapmaya özen göstermelisiniz.

Otomatik ödeme talimatı verin

Su, elektik, internet, cep telefonu ve doğalgaz gibi faturalarınızın ödemesi için bankaya otomatik ödeme talimatı verirseniz kredi notunuz çok kısa sürede yükselebilir.

Kredi başvurusunda bulunun

Kredi notunuzu yükseltecek yöntemlerden biri de kredi başvurusu. Bankaya düşük miktarda kredi başvurusunda bulunmalısınız. Burada dikkat edeceğiniz nokta da; kredi vadesinin düşük olmasıdır. Vadenin artması daha fazla faiz ödemeniz anlamına gelir. Faiz ödememek için miktarı ve vadeyi düşük tutmalısınız.

Yukarıdaki yolları deneyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tabii bunları yaparken bir anda kredi notunuzun yükselmesini beklememelisiniz. Çünkü bu zaman alan bir süreçtir. Bir ya da iki günde olacak bir şey değildir. Unutmayın ki; zaman en etkili bir ilaçtır. Dolayısıyla yapacağınız en doğru şey; uygulama aşamasını tamamlamanın ardından sabırla kredi notunuzun yükselmesini beklemek olmalıdır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.