Kreditörlerden Yunanistan’a ret

0
3165

Yunanistan hükümetinden bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bazı kreditörlerin mali yardım müzakerelerindeki tutumunu ‘garip’ olarak nitelendirerek, Atina'nın bütçe açığını kapatmayı amaçlayan tasarılarının kreditörlerce reddedildiğini söyledi.

Yunan yetkili, Çipras’ın Brüksel'de Yunanistan'ın kreditörleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu ile bugün yapacağı toplantı öncesinde bu açıklamayı yaptığını belirtti. Çipras’ın hangi reform tasarılarına atıfta bulunduğu veya üç kreditör kurumdan hangisini kastettiği bilinmiyor.

Yetkili, Çipras’ın "Telafi önlemlerinin reddedilmesi daha önce hiç görülmedi. Ne İrlanda, ne de Portekiz'in müzakerelerinde. Hiç görülmedi! … Bu tutumun ancak şu anlamı olabilir: Ya anlaşma istemiyorlar, ya da Yunanistan'daki bazı çıkar gruplarına hizmet ediyorlar" dediğini aktardı.

ATİNA'YA YENİ TEKLİF

Kaynaklar, Yunanistan'ın kreditörlerinin görüş ayrılıklarının giderilmesi amacıyla Atina'ya yeni bir teklif ilettiğini söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.