Kritik veri bugün açıklanıyor

0
2853

Küresel piyasalar, dün Avrupa Merkez Bankası kararlarının ardından negatif bir seyir izlerken, bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı. ABD Merkez Bankasının (Fed) aralık ayında faiz artıracağı beklentilerinin yükselmesi ile 7,5 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi, AMB kararlarının piyasa beklentilerini karşılamaması üzerine hızlı şekilde düşüşe geçerek 97,75 ile son bir ayın en düşük seviyesine kadar geriledi.

TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ NASIL YORUMLANIR?

Fed Başkanı Janet Yellen'ın, dün gerçekleştirdiği sunumda faiz artırmakta gecikilmesi durumunda ortaya çıkabilecek risklere dikkati çekmesi, Fed'in 15-16 Aralık'taki toplantısında faizlerin artırılacağı beklentisini yükseltti. Yellen'ın toplantıya kadar gelecek verilerin dikkatle izleneceğini vurgulaması ise özellikle bugün açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin önemini artırdı.

Analistler, dün AMB ile piyasalarda artan volatilitenin, bugün tarım dışı istihdam verisi ile devam edebileceğini belirtiyor. Dün AMB'nin eksi yüzde 0,20 olan mevduat faizini eksi yüzde 0,30'a düşürmesi ve varlık alım programının süresini 2017 yılının Mart ayına kadar uzatmasına karşın, varlık alım tutarında artış bekleyen piyasa beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle pay piyasaları sert düştü. ABD borsaları dün ortalama yüzde 1,5 değer kaybederken, Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 4'e yaklaştı. Euro/dolar paritesi ise AMB'nin genişleme adımının beklentilerin altında kalmasının ardından yükselişe geçerek yaklaşık 8 ayın en düşük seviyesi olan 1,0534'ten 1,10 sınırına çıktı.

Asya tarafında, bugün Japonya'da açıklanan tüketici güven endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesine karşın küresel piyasalardaki negatif havanın etkisi ile Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,2 düşüşle tamamlarken, Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 1,6 değer kaybetti. Yurt içinde dün açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve küresel piyasalarda AMB kararlarının yol açtığı negatif havanın etkisiyle BIST 100 endeksi yüzde 1,23 değer kaybederek günü 75.453 puandan tamamladı.

Döviz sepeti ise euro/TL'nin hızlı yükselişi ve dolar/TL'nin düşüşünün sınırlı kalmasının ardından yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Analistler, bugün ABD tarım dışı istihdam başta olmak üzere yurt dışındaki yoğun veri gündeminin izleneceğini belirterek, piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye değerlendirmesinin de gündemde olacağını vurguluyor. Moody's'ten not ve görünümde herhangi bir değişiklik yapmasını beklemeyen analistler, BIST 100 endeksinin 74.800 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.