“Kurdaki hareket spekülatif”

0
2860

Zeybekci, Deutsche Bank tarafından Frankfurt'taki merkez binasında düzenlenen "Alman-Türk Ekonomi Platformu" sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son faiz indirimini değerlendiren Zeybekci, bunu teknik anlamda çok olumlu bir adım olarak gördüklerini söyledi. Türkiye'nin bankacılıkta reel getiri açısından AB, Japonya ve Amerika'ya göre daha avantajlı bir ülke olduğunu vurgulayan Zeybekci, "Türkiye, bankacılıkta reel getiri açısından baktığımızda AB'de hemen hemen sıfır hatta bazılarında eksi rakamların olduğu bir ortamda bakacılık ve finans piyasalarına çok cazip bir ortam sunuyor" dedi.

Türkiye'de TCMB ile hükümet arasında farklı görüşler olabileceğine dikkati çeken Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bunlar dile getirilebilir ve bu hiçbir zaman da Merkez Bankası'nın bağımsızlığının üzerine söylenen sözler değildir. Cumhurbaşkanımız doğruları söylüyor, ben de Cumhurbaşkanımızın bu düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Hükümet olarak en son Başbakanımız da 'Bu faiz indirimi daha fazla olmalı ve bekliyoruz' dedi. Merkez Bankası'nın profesyonelleri de 'Biz bu görüşlere katılmıyoruz. Faiz indirimiyle ilgili aynı görüşte değiliz' diye görüş beyan etti. Bu Merkez Bankası'nın bağımsızlığının en büyük göstergesidir. Merkez Bankası'nın bağımsızlığını bundan daha güçlü gösteren bir şey olabilir mi "

Kurdaki dalgalanmayı değerlendiren Nihat Zeybekci, bunu tam anlamıyla spekülatif amaçlı bir hareket olarak gördüğünü belirterek, dalgalanmanın geçici olduğunu vurguladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.