Küresel piyasalar sakin ama derinden

0
2680

Küresel piyasalar geçen hafta genel olarak ekonomik aktiviteye yönelik iyimserlikle pozitif bir seyir izlerken, bu hafta görece olarak düşük veri trafiği nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkabileceği belirtiliyor.

ABD'de cuma günü resmi tatil olması nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, haftalık bazda hisse senedi piyasaları rekor seviyelerden kapandı. Geçen hafta başta tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı olmak üzere beklentilerden belirgin şekilde iyi gelen makroekonomik verilerle 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,50’lerden 2,69 seviyelerine kadar yükselirken, Dow Jones ve S&P 500 endeksi haftanın üç işlem gününü rekor ile tamamladı. Analistler, bu hafta çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, veri takviminin zayıf olması nedeniyle teknik göstergelerin ve açıklanacak bilançoların etkisiyle hisse bazlı hareketlerin öne çıkabileceğini tahmin ediyor.

Avrupa tarafında geçen haftanın son işlem gününde sınırlı da olsa satıcılı bir seyrin etkili olduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksi cuma günü yüzde 0,20 düşüşle 10.009 puandan haftayı tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,01 yükseldi, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,47 değer kaybetti. Analistler, bugün Almanya mayıs ayı sanayi üretimi verisinin yön üzerinde belirleyici olacağına değinerek, DAX  endeksinin tarihinde ilk kez 10.000 puanın üzerinde yaptığı haftalık kapanışın ardından bu seviyenin üzerinde tutunup tutunamayacağının takip edileceğini kaydediyor.

Yurt içi piyasalarda ise cuma günü yatay bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 1,19 düşüş kaydetti. Analistler, yarın sanayi üretimi  ve cuma günü ödemeler dengesi verilerinin haftalık veri takviminde öne çıkacağını belirterek, BIST 100 endeksinin 77.000 – 79.000 bandının teknik olarak öne çıkacağını, bu seviyelerin kırılması durumunda ise kırılma yönünde doğru hareketin ivme kazanabileceğini vurguluyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.