Merkel, Yunanistan’a kapıyı açık tuttu

0
2707

Merkel, "Yunanistan cömert bir teklif aldı. Eğer Yunan hükümeti referandumdan sonra daha fazla görüşme ister ise buna hayırdemeyeceğiz. Kurtarma programı sona erdikten sonra da Yunanistan ile müzakerelere açığız. Ancak Yunan tarafında uzlaşma isteği yok. Eğer uzlaşma için alan var ise Avrupa bunun üzerinde çalışır" diye konuştu.

Merkel ayrıca, şu anda Yunanistan konusunda yeni bir liderler zirvesine ihtiyaç görmediğini, Yunanistan'da yapılacak referandum sonrasında durumun değişmesi halinde bir zirve toplanmasının değerlendirilebileceğini ifade etti. Merkel, Bundestag'da Yunanistan konusunu çarşamba günü ele alacaklarını da vurguladı.

Ekonomi Bakanı Gabriel ise Yunanistan'a karşı daha sert bir tutum takındı. Yunanistan'ın yardım istediğini ancak, o yardımı almak için gerekli reformları kabul etmeye yanaşmadığını ifadeeden Gabriel, "Yunan hükümeti Euro Bölgesi üyesi olmanın şartlarını tek taraflı değiştirmek istiyoruz. Eğer Euro Bölgesi bu taleplere boyun eğer ise istikrarsızlaşır" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.