Merkez Bankası faiz indirdi…

0
2640

Bankadan yapılan açıklamada faiz oranlarının 50  baz puan indirildiği bildirildi. Buna göre TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25’ten yüzde 7.75’e çekti

Kararın ardından dolar / TL'de aşağı yönlü bir hareketin olması dikkat çekti. Kur 2,3400 TL seviyelerinden 2,3235 TL seviyelerine kadar geriledi. Bu noktadan tekrar toparlanan dolar kuru şu sıralar 2,3300 TL seviyelerinin üzerinde dengelenme çabasında.

Merkez Bankası yılın ilk PPK kararını açıkladı.  Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 7,5'a indirdi. Merkez Bankası faiz koridoru üst bandını yüzde 11,25'te, alt bandı yüzde 7,5'te sabit bıraktı. 

ERDOĞAN 'NEYİ BEKLİYORSUN' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz politikasını eleştirerek, "Dünyada herkes faizleri indirirken bizim merkez bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen?" eleştirisinde bulunmuştu.

FAİZ BEŞ AYDIR DEĞİŞMEMİŞTİ

Merkez Bankası politika faizini Temmuz 2014'ten beri yüzde 8,25 düzeyinde tutuyordu.

TCMB'den yapılan açıklamada "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir" ifadeleri yer alırken, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi destekleyeceği görüşüne yer verildi. Kurul'un ayrıca açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği belirtildi.

"Para politikasındaki sıkı duruş ve alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir" denilen raporda, bununla birlikte başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının enflasyondaki düşüş sürecini desteklediği değerlendirilirken, Kurul'un bu olumlu gelişmeler ile bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verdiği ifade edildi.

Raporda "Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir" ifadesinin yer almaması ise dikkat çekti.

TCMB açıklamasında, Kurul'un mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceğinin öngörüldüğü ifade edilirken, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerektiği vurgulandı. TCMB bu çerçevede önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olarak alınacağını açıkladı.

Raporda ayrıca enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği hatırlatıldı.

"Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır" ifadelerinin de yer aldığı raporda, toplantı tutanaklarının beş iş günü içinde yayımlanacağı ifade edildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.