Merkez bu ayı pas geçer mi?

0
2840

Cuma günü dolar/TL küresel piyasalarda doların geniş bantta değer kazanması ile 2,6488 ile yeni tarihi zirveye yükseldikten bankacılar kısa vadeli döviz finansmanına en çok ihtiyaç duyan para birimlerinden olan TL'deki değer kaybının benzer ülkelere göre daha belirgin olduğuna dikkat çekmişlerdi.

Güne 2,62 seviyesinden başlayan kur bu seviyenin hemen altında seyrediyor. Piyasada bu hafta Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklayacağı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ise Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararları ile kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Cuma günü açıklayabileceği not değerlendirmesi takip edilecek. Fitch'in ülke notu derecelendirme takvimine göre Türkiye'nin kredi notuna dair değerlendirme 20 Mart Cuma günü ve 18 Eylül Cuma günü yayımlanabilecek. 

Fitch Türkiye'yi "durağan" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük kademe olan BBB- seviyesinde derecelendiriyor. Doların küresel piyasalardaki değer kazancı ve içeride TCMB'nin para politikasına dönük siyasilerden gelen sert eleştirilerle TL'nin dolar karşısında rekor düşük seviyelere gerilemesinin dezenflasyon sürecine risk oluşturmaya başlayabileceği endişesiyle TCMB'nin Mart'ta politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Küresel piyasalarda yatırımcılar bu hafta Fed'in Salı günü başlayacak iki gün sürecek olan para politikası toplantısına odaklanacak. Geçen aya ait güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed'in faiz artırımı konusunda "sabırlı" olacağı ifadesini kullanmayı bırakarak Haziran ayında faiz artışına kapıyı aralayacağı beklentileri güç kazandı. Fed'den bir gün önce ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikası kararını açıklayacak.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, TCMB'nin bu hafta faiz indirmesini beklemediğini belirterek, "TL'deki değer kaybı çok sert ve Cuma günü Fitch nedeniyle öyle kritik bir dönemeçte politika tutarlılığı açısından TCMB'nin yeni bir faiz indirimi adımı atmaması lazım… Bu nedenle TCMB'nin bu ayı pas geçmesi enflasyonun yüzde 6.5'lere doğru gerileyeceği Nisan ayında ise durumu yeniden değerlendirmesini bekliyorum" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.